Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

HİSARCIKLIOĞLU: “ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM BÜTÜN DÜNYA İÇİN ÇOK SIKINTILI OLACAK”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çankırı’yı ziyaret etti. Ziyaretinde bir dizi açılış ve ziyaretler gerçekleştiren Hisarcıklıoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Beraberinde Vali Abdullah Ayaz, AK Parti Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten, Ticaret Borsası Başkanı Erdal Aslan’la birlikte Çankırı Ticaret Borsası Kızılırmak Satış Salonu’nun açılış törenine […]
Çankırı - 18 Mayıs 2022 15:44 A A
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çankırı’yı ziyaret etti. Ziyaretinde bir dizi açılış ve ziyaretler gerçekleştiren Hisarcıklıoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Beraberinde Vali Abdullah Ayaz, AK Parti Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten, Ticaret Borsası Başkanı Erdal Aslan’la birlikte Çankırı Ticaret Borsası Kızılırmak Satış Salonu’nun açılış törenine katılan Hisarcıklıoğlu, “Önümüzdeki dönem bütün dünya için çok sıkıntılı olacak.” dedi.

Koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı’yla bütün dünyanın tarım ve hayvancılığı keşfetmeye başladığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş. Son 10 yıla bakın en çok fiyatı artan ham maddeler ne. En çok fiyatı artan ham maddelere baktığınız zaman tarım ve hayvancılık birinci sırada yer almaktadır. Tarım ve hayvancılıkta ekmek var, doğru alandasınız. Başka alana değil, bu işe yönelmek lazım.” diye konuştu.

Kızılırmak havzasının iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, “Daha çok gelir elde edebilmek, ürün elde edebilmek için bütün Kızılırmak havzasını kapsayacak şekilde çalıştay yapmamız lazım. Çünkü bizim elde ettiğimiz gelir, verimlilikte başka ülkeleri mukayese ettiğimiz zaman, aramızda çok fark var. Daha çok gideceğimiz yol var.” ifadelerini kullandı.

Tarım ve hayvancılıkta son dönemde sıkıntılar olduğunu, girdi maliyetlerindeki sıkıntıları dile getirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Yakın zamanda buğdaya taban fiyatı bekliyoruz, inşallah önümüzdeki hafta açıklanır. Cumhurbaşkanımız geçen hafta, kendisine teşekkür ediyorum, çayın taban fiyatını açıklarken çok iyi şekilde açıkladı. İnşallah buğdayda da taban fiyatını maliyetlerimizi, girdilerimizi kurtaracak, en azından birazcık olsun kar edebilir hale gelmemizi sağlayacak açıklamayı bekliyoruz.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu ayrıca Türkiye’de 117 mesleki ve teknik Anadolu lisesinin oda ve borsaların himayesine girdiğini, bu liselerin doluluk oranının yüzde 96 olduğunu kaydetti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindekiler, 81 İle 81 Okul kampanyası kapsamında gerçekleştirilen ve TOBB tarafından yaptırılan TOBB Çankırı Fen Lisesi’nin açılış törenine katıldılar.​ Hisarcıklıoğlu, kurdela kesiminin ardından sınıfları gezerek öğrencilere kitap hediye etti.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu ziyarette, Meclis Üyeleriyle sohbet ederek, sorunlarını dinledi.​ Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Çankırı TSO ile gurur duyduğu, 5 yıldızlı akredite bir oda olduğunu belirterek, “5 yıldızlı akredite oda ne demek? Bugün nasıl otellerde yıldız varsa odaların da vermiş olduğu hizmet kalitesini ölçen yıldızlama sistemi var, bütün dünyada geçerli olmak üzere. Uluslararası bir akredite kuruluşu geliyor, verdikleri hizmet kalitesini ölçüyor, ona göre veriyorlar. Bugün Çankırı Ticaret ve Sanayi Odamızdan bir üyemizin almış olduğu hizmetin kalitesi, Paris’teki, Berlin’deki, Londra’daki bir tüccar, odasından hangi standartta hizmet alıyorsa Çankırı Ticaret ve Sanayi Odamız da minimum o standartta hizmet veriyor.” ifadelerini kullandı.
Ticaret ve sanayi odalarının tüccar ve sanayicinin asli temsil makamı olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, “Pandemi döneminde Türkiye bir yılda ihracatını 40 milyar dolar artırdı. Tarihimizde bir rekor. Türk iş dünyasının esnekliğini, şartlara uyum göstermesinin müthiş göstergesidir bu. Dünya ticareti düşürürken her ülkenin ihracatları küçülürken bizim tam 40 milyar dolar arttı bir yılda. Tarihimizde böyle bir rekor yok. Bunu sizler yaptınız.” diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu, iş insanlarından kızların da iş hayatına dahil edilmesini isteyerek, şöyle konuştu: “Sizlerden ricam kız çocuklarını işlerinize dahil edin. Zenginleştirmek istiyorsak ülkemizi, Çankırı’mızı, babalar olarak sadece oğlanlar yok, kızlar da var, haberiniz olsun. 100 sene boyunca 1 milyon 800 bin iş adamı çıkarmışız. Erkekler ağırlıkta ama yetmiyor. Zenginleşmenin yolu girişimcilikten geçiyor. İstediğin kadar ham madde olsun, petrol, doğal gaz, altın… Bunlar devletleri zenginleştirir, halkı zenginleştirmez. Halkın zenginleşmesinin yolu girişimcilikten geçer. Zengin olmak istiyorsak servetimizin bizden sonra devam etmesini istiyorsak kızlarımızı da işin içine sokalım.”
Konuşmanın ardından Çankırı TSO’nun en kıdemli üyelerine plaket verildi.
Çankırı - 15:44 A A
BENZER HABERLER