Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

HİPOTERAPİ İLE ENGELLER AŞILACAK

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi zihinsel engelli bireylere yönelik hizmetlerine devam ediyor. Teknolojik alt yapısını ve sağlık hizmetlerini sürekli olarak güncelleyen Çankırı Özel Karatekin Hastanesi, zihinsel engelli ve duysal bozukluğu olan bireylerin rehabilitasyonu için Hipoterapi Cihazını envanterine ekledi. Hipoterapi ile ilgili açıklamalarda bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Atilla Aksu, ‘’Hipoterapi zihinsel veya duysal bozukluğu […]
Genel - 3 Nisan 2022 13:53 A A

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi zihinsel engelli bireylere yönelik hizmetlerine devam ediyor. Teknolojik alt yapısını ve sağlık hizmetlerini sürekli olarak güncelleyen Çankırı Özel Karatekin Hastanesi, zihinsel engelli ve duysal bozukluğu olan bireylerin rehabilitasyonu için Hipoterapi Cihazını envanterine ekledi.

Hipoterapi ile ilgili açıklamalarda bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Atilla Aksu, ‘’Hipoterapi zihinsel veya duysal bozukluğu olan hasta gruplarında fonksiyonel açıdan iyileşme ve gelişme sağlamak amacıyla atın hareketlerinden yararlanan bir tedavi stratejisidir’’ diye konuştu.

Cihazın, zihinsel engelli bireylerin üzerinde olumlu etkisinden dolayı tercih edildiğini belirten Aksu, ‘’ Bu cihazla Multiple Sklerozis (MS), Down Sendromu, Spinal Kord yaralanmaları, Serebral Palsi (SP), gelişim gerilikleri ve travmatik beyin yaralanmaları gibi hastalıkların tedavilerinin yanında sosyal adaptasyon, otizm, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve davranış bozukluklarını da tedavi etmeyi amaçlıyoruz. Çankırı’da böyle bir imkanın bulunması özel gereksinimli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için önemli bir gelişmedir. Bu hasta gruplarına fayda sağlayacağına inanıyorum’’ diye konuştu.

Aksu cihazın hangi hastalıkların tedavisinde kullanılacağını ise şöyle açıkladı;
-Kas tonus bozuklukları,
-Denge bozuklukları
-Koordinasyon bozuklukları,
-Duyu motor fonksiyon bozuklukları,
-Postüral asimetri,
-Zayıf postüral kontrol,
-Hareket bozuklukları,
-Limbik sistem disfonksiyonundan kaynaklanan dikkat isteyen becerilerdeki bozukluk.

Yumuşak Robotik Eldiven’de Kullanıma Hazır

Zihinsel Engelli bireylerin rehabilitasyonu için Hipoterapi Cihazını tedarik eden hastane, felç ve sinir rahatsızlıkları bulunan hastalar için de Yumuşak Robotik Eldiven aldı. Cihazla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uzm. Dr. Atilla Aksu cihazın el aktivitesi iyileştirmelerine ve el fonksiyonlarının rehabilitasyonunu hızlandırmasına yardımcı olacağını belirterek, ‘’Esnek robot teknolojisi ve sinirbilim ile birlikte hastaların parmak fleksiyonu ve uzantısında ustalaşmasına, el kası gerginliğini azaltmasına, ödemi ve sertliği hafifletmesine egzersiz yoluyla beyin sinir hasarının rehabilitasyonunu teşvik eder’’ dedi.

Özel Karatekin Hastanesi’nden yapılan açıklamada sağlık alanındaki teknolojik yatırımların devam edeceği vurgulandı.

Genel - 13:53 A A
BENZER HABERLER