reklam
reklam
DOLAR31,2299% 0.08
EURO33,9278% 0.15
STERLIN39,5950% 0.1
FRANG35,4724% -0.14
ALTIN2.038,28% -0,11
BITCOIN1.955.0315.231
reklam

“HER ŞEHRİ ÜNLÜSÜYLE GEZİYORUZ” PROJESİ ÇANKIRI’DA

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un ülke turizmine katkı sağlamak ve farklı yardımlaşma derneklerine destek olmak amacıyla başlattığı “Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz” projesinin onuncu durağı Çankırı oldu.

Ersoy ve beraberindeki sanatçıları, Vali Hamdi Bilge Aktaş, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ile İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy karşıladı. Konuklara yöresel lezzetler ikram edildi. Tanıtım gezisinde Çankırı Belediyesi’nce restore edilerek yaşatılan mekânlar, Tuz Mağarası, müzeler ve Çankırı’nın tarihi arşivi konukları hayran bıraktı. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı’nın tanıtımında turizm elçisi olmaya devam edeceklerini ve Çankırı’nın günden güne artan ziyaretçileri ile kültür ve turizm alanında hak ettiği değere ulaşacağını kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy ile Tuğba Özerk, Reyhan Karaca, Fadik Sevin Atasoy, Turgay Başyayla gibi önemli sanatçıların da katıldığı yaklaşık 40 kişilik grup, kent merkezindeki Taş Mescit, Yaren Evi, Dr. Rıfkı Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi, Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi, Çivitcioğlu Medresesi, Buğday Pazarı (Hazımiye) Medresesi, Tuz Mağarası ve Tarihi Çamaşırhane Müzesi gibi Çankırı’nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etti. Gruba Vali Hamdi Bilge Aktaş’ın eşi Seval Aktaş, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu’nun eşi Seçil Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in eşi Betül Esen, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy’un eşi Özlem Aksoy, Baro Başkanı Erkan Köroğlu’nun eşi Fulya Köroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çıbık’ın eşi Selmin Çıbık, Belediye Meclisinin Kadın Üyeleri ile MHP Kadın Kolları Başkanı Huriye Yılmaz eşlik etti.

Çankırı’nın kadim bir şehir olduğunu dile getiren Turgay Başyayla, “Bu şehirde en lezzetli yemeklere kaşık sallayıp mükemmel terasında uzunca vakit geçirebilirsiniz. Herkesi yâranların, Emir Karatekin hazretlerinin diyarı Çankırı’ya davet ediyoruz” diyerek kendi şehrinin tanıtımını yaptı. Dr. Rıfkı Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi’ndeki arşivden çok etkilendiklerini ve hiçbir şehirde böyle bir hazine görmediklerini vurgulayan Pervin Ersoy, “Ben her zaman söylüyorum. Her şehir bir yıldızdır, parlatılmaya ihtiyacı var. Çankırı da bu şekilde. Çankırı’da da gezilmesi, görülmesi gereken harika yerler var. Sadece tuz mağarasının görülmesi için bile Çankırı’ya gelinmesi gerekiyor. Çankırı hem sağlık turizmi açısından çok güzel, bir şekilde yer edinebilir hem de doğal, kültürel zenginlikleriyle çok güzel yer bulur. Bu yüzden biz de Çankırı’yı biraz parlatmaya geldik. İnşallah çorba da bir nebze de tuzumuz varsa bizim için ne mutlu” dedi.

Konuklar, gezdikleri her yeri sosyal medya hesaplarından da paylaştı. Günün anısına Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in eşi Betül Esen tarafından projenin yürütücüsü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’a, Çankırı’nın sembollerinden temsili Hitit Vazosu hediye edildi.

reklam

YORUM YAP