Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

HEM DİLİMİZİ HEM KÜLTÜRÜMÜZÜ ÖĞRENİYORLAR

ÇAKÜ, Uluslararası öğrencilere kültürümüzü tanıtmaya devam ediyor. ÇAKÜ Dil Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi eğitim faaliyetleri yanında sosyal ve farkındalık etkinliklerine de devam ediyor. Bu kapsamda uluslararası öğrencilere yönelik olarak, bir yandan güzel Türkçemiz öğretilirken diğer yandan kültürümüzü tanıtmaya yönelik faaliyetlere de devam edilmektedir. Tanıtım faaliyetleri içerisinde özellikle Çankırı’mızın güzel tarihi mekânları belirli aralıklarla uluslararası […]
Eğitim - 6 Nisan 2022 14:43 A A

ÇAKÜ, Uluslararası öğrencilere kültürümüzü tanıtmaya devam ediyor.

ÇAKÜ Dil Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi eğitim faaliyetleri yanında sosyal ve farkındalık etkinliklerine de devam ediyor. Bu kapsamda uluslararası öğrencilere yönelik olarak, bir yandan güzel Türkçemiz öğretilirken diğer yandan kültürümüzü tanıtmaya yönelik faaliyetlere de devam edilmektedir. Tanıtım faaliyetleri içerisinde özellikle Çankırı’mızın güzel tarihi mekânları belirli aralıklarla uluslararası öğrencilere gezdirilmekte.

Bu etkinlik kapsamında ilk olarak İl Halk Kütüphanesi ziyaret edildi. Bu sayede Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilerin her birine hem kitap okuma alışkanlığı sağlayacak bir ortamı sunuldu, hem de kitaba ulaşabilmelerinin yolları gösterildi. Özellikle kitaplarını okuyup bitiren her öğrenciden okuduğu kitabı arkadaşlarına anlatması istendi. Böylelikle öğrencilere açık ortamda Türkçe konuşmaları konusunda cesaret kazandırıldı. Ayrıca kütüphane yetkilileriyle görüşmelerimiz neticesinde, öğrencilerimize istedikleri zaman kitap alışverişi konusunda imkân sağlandı. Bizlere bu imkânı sağlayan kütüphane çalışanlarına teşekkür ederiz.

Kütüphane ziyareti sonrası Belediye Yaren Evi de ziyaret edildi.

Görevliler tarafından öğrencilere Yaren kültürü anlatıldı. Öğrenciler, Yaren kıyafeti giyerek Türkçe canlandırmalar yaptılar. Kültür etkileşimi olması adına, Yaren Evi’ndeki Türk öğrenciler tarafından halk oyunu gösterileri yapıldı. Daha sonra uluslararası öğrenciler kendi yöresel danslarını sergilediler. Böylelikle Yaren kültürünün özü olan “arkadaşlık, kardeşlik, terbiye, yardımlaşma” gibi olguları öğrencilerimize kazandırmaya yönelik ortam sağlandı. Programdan hem uluslararası öğrenciler hem de Türk öğrenciler hoşnut olarak ayrıldılar.

Eğitim - 14:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.