20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

HAYDİ OĞLUM HAYDİ GİT
YA GAZİ OL YA ŞEHİT !!!

Çankırı… Şehitler diyarı Çankırı… Vatan uğrunda, millet uğrunda, din uğrunda can verip şehadet mertebesine ulaşan canlarımızın diyarı Çankırı… Hiç araştırdınız mı en çok şehit veren illerden birisi olan Çankırı’mızın kaç şehidi var, kabirleri nerede ve ne durumda, aileleri ne durumda? Ya gazilerimiz, hayatta olanlar neredeler ne durumdalar, aramızdan ayrılanların kabirleri nerede ve ne durumda? Çankırı’mızda […]
Çankırı - 2 Kasım 2020 23:06 A A

Çankırı… Şehitler diyarı Çankırı… Vatan uğrunda, millet uğrunda, din uğrunda can verip şehadet mertebesine ulaşan canlarımızın diyarı Çankırı… Hiç araştırdınız mı en çok şehit veren illerden birisi olan Çankırı’mızın kaç şehidi var, kabirleri nerede ve ne durumda, aileleri ne durumda? Ya gazilerimiz, hayatta olanlar neredeler ne durumdalar, aramızdan ayrılanların kabirleri nerede ve ne durumda?

Çankırı’mızda Gazilerimiz ve Şehit Ailelerimizin, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla kurduğu iki tane derneğimiz var. Şehitler diyarı Çankırı’mızın şehit ve gazileri hakkında bilgiler içeren ve bu derneklerden biri tarafından 2011 ve 2018 yıllarında bastırılan iki kitapta tespit edilen yanlış ve eksik bilgiler, şehit ve gazi ailelerince haklı tepkilere neden oluyor. Aileler, yanlış bilgileri defalarca dernek yönetimine bildirdikleri halde düzeltilmediğini, her seferinde bir sonraki baskıda düzeltilir denilerek uyarılarının dikkate alınmadığını söylüyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün bile yer almadığı, şehitlerimizin özellikle şehadet yerleri ve kabirlerinin bulunduğu yerlerin yanlış yazıldığı, hatta birçok şehidimize sayfalarında hiç yer verilmeyen kitapları biz de inceledik ve gerçekten de bir çok yanlış bilgi tespit ettik. Mesela kitaptaki bilgilere güvenerek gittiğiniz bir şehidimizin kabri başka bir ilçede hatta başka bir ilde çıkabiliyor.

Şimdi merak ettiğimiz asıl konu, bu bilgilerin doğrusu birçok yerde mevcutken kitaplar neden yanlış bilgilerle dolu olarak yazıldı? Şehit ve gazilerimiz hakkında bilgiler içeren kitapların basılması çok güzel bir şey ama bu kitapların bir ön araştırma yapılarak en doğru bilgilere ulaştıktan sonra yazılması ve basılması daha doğru olmaz mıydı?

İşte kitaplarda yanlış yazılan bilgilerden bazıları:

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi Başkanı Mehmet Uçar’ın şehit olan abisi Mustafa Uçar ile ilgili paylaşımda  Birliği kısmında “İlçe Jandarma Komutanlığı Hasköy-Ankara”, şehadet yeri kısmında “1993 Altınova-Ankara”  yazıyor. Ancak Hasköy İlçe Jandarma Komutanlığı Muş ilimizde bulunmaktadır. Şehidimiz Mustafa Uçar Muş ilimizin Korkut ilçesine bağlı Altınova (Vartinis) beldesinde şehit olmuştur.

 

Ilgaz ilçemiz İkikavak köyü şehidi Nizamettin Yaman kitapta görüldüğü üzere “Ilgaz ilçesi İkikavak köyü mezarlığına defnedilmiştir” yazıyor. Ancak şehidimiz Nizamettin Yaman’ın kabri Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’ndadır. Ayrıca İkikavak köyünde 2 şehidimiz daha bulunmaktadır. Hüseyin Yılmaz ve Recep Yıldız isimli bu şehitlerimize de Şehadete Koşan Çankırılılar isimli kitapta maalesef yer verilmemiştir.

 

Polis memuru şehidimiz Aydın Kala, kitapta “Cenazesi Ilgaz ilçesi mezarlığına defnedilmiştir” yazıyor. Ancak şehidimiz Yeşildumlupınar beldesinde yatmaktadır, ayrıca Ilgaz ilçe mezarlığında Yaşar Yarıcı isimli bir şehidimizin daha kabri bulunmaktadır ve Yaşar Yarıcı şehidimizin maalesef ne kitapta ne de listelerde ismi bulunmamaktadır.

 

15 temmuz şehidimiz Osman Evsahibioğlu için kitapta “Şehidimizin cenazesi Ilgaz ilçesi Kale köyünde bulunmaktadır” yazıyor, ancak şehidimizin kabri Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

 

Şehidimiz Osman Kahraman için “Cenazesi Orta ilçe mezarlığına defnedilmiştir” yazıyor, ancak şehidimizin kabri Şabanözü İlçesi Küçükyakalı köyünde bulunmaktadır.

 

Şehidimiz Ömer Akpınar için kitapta “Cenazesi Ilgaz ilçe mezarlığına defnedilmiştir” yazıyor. Ancak şehidimiz Kurşunlu İlçesi Kızılca köyü mezarlığında yatmaktadır.

 

Şehidimiz Şaban Üke için kitapta “Şehidimizin cenazesi Çerkeş’in Dumanlı köyü mezarlığına defnedilmiştir” diye yazıyor. Ancak Çerkeş’in Dumanlı diye bir köyü yok, şehidimizin kabri Çerkeş ilçesine bağlı Meydan köyünde bulunmaktadır.

 

Bu ve bunun gibi birçok yanlış bilgi bu kitaplarda bulunmaktadır. Kitaplarda yaklaşık 190 şehidimizin bilgileri mevcut, ancak yapılan araştırmalar sonunda Şehitler Diyarı Çankırı’mızın nüfusuna kayıtlı 325 şehidi olduğu bilgisine ulaştık. Ancak bizleri asıl meraklandıran şudur ki; Şehadete Koşan Çankırı’lı Kahramanlar isimli kitap 2018 basım olmasına rağmen 20-30 yıl önce ya da çok daha yakın tarihlerde şehadet mertebesine ulaşan şehitlerimizin çoğu bu kitapta bulunmamaktadır.

Şehitler Diyarı Çankırı’mızda bir gün şehitlerimizi ziyaret etmek istesek hangi şehidimizin kabrinin nerede olduğunu bu kitaptan öğrenip kitapta yazan adreslere gideceğiz. Ancak birçok şehidimizin kabri kitapta yazan yerde değil, başında dua etmek istediğimiz şehidimizin kabrinin başka bir ilçede hatta başka bir ilde olduğunu öğrendiğinizde ne hissedersiniz?

Peki şimdi sizce de Çankırı’mızda Gazi ve Şehit aileleri için kurulmuş derneklerimizin, iki başlılığa bir son verip bir araya gelerek, geniş kapsamlı bir araştırma yapması ve tüm şehitlerimizle gazilerimizin doğru bilgilerini yeni bir kitapta toplayarak halkımızı doğru bir şekilde bilgilendirmeleri gerekmiyor mu ?

 

 

Çankırı - 23:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.