15° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

HAKKIDIR HAKKA TAPAN MİLLETİMİN İSTİKLÂL…

      Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen,  İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümü münasebeti ile bir mesaj yayınladı. Başkan Esen, milli mücadele devam ederken kaleme alınan İstiklal Marşımızın, şiir ya da marş olarak okunmasının ötesinde Türk milleti için tarihi bir değer ve önemli bir belge olduğunu vurguladı. “Bu topraklar nice ihanetler, nice işgaller, […]
Çankırı - 11 Mart 2021 22:48 A A

      Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen,  İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümü münasebeti ile bir mesaj yayınladı. Başkan Esen, milli mücadele devam ederken kaleme alınan İstiklal Marşımızın, şiir ya da marş olarak okunmasının ötesinde Türk milleti için tarihi bir değer ve önemli bir belge olduğunu vurguladı.

“Bu topraklar nice ihanetler, nice işgaller, nice direnişler gördü. Vatanımızın bölünmezliği, milletimizin bağımsızlığı uğruna evlatlarımızın elleri silah tuttu, alınlarına kan sürüldü, kahraman analarımız kınalı kuzularını şehadet yoluna uğurladı. Öyle bir memleket düşünün ki, her metrekaresi işgal edilmiş, bağımsız ve hür yaşam yolunda dört bir tarafı mahşer yerine dönmüş ve sınırları kanla çizilmiş, varlık ve yokluk mücadelesinin sahnesi olmuş. Her bir satırı ayrı bir anlam, bir başkaldırış ve meydan okuma olan İstiklal Marşı, başka hangi millete yazılabilirdi ki? Bu anlamda İstiklal Marşı’mız, istiklalini ve istikbalini kurtararak ilelebet payidar kalacak Türk milletinin var oluş mücadelesini her koşulda diri tutacaktır.

Bu duygu ve düşünceler ile;  İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yıl dönümünü kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimiz olmak üzere Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını minnet ile yâd ediyorum. Ölümsüz dizeleri ile seslendiğimiz İstiklal Marşı’mızın yorulmayan kalemi milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ile anıyor ve bu ruhun nesillerimiz boyunca taze kalmasını temenni ediyorum.

12 Mart 1921’den bu yana geçen bir asırlık süreçte büyük bir coşku ile okuduğumuz İstiklal Marşı’mızın tüm dünyada yüzyıllar boyunca yankılanması dileği ile sözlerimi Üstad’ın anlamlı dizeleri ile bitirmek istiyorum.

‘Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin İstiklal…’ ”

Çankırı - 22:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.