Açık
  • EURO
  • DOLAR

HAFTALIK MESAİ SAATLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliği’nin 2. bölümünde yer alan “Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir.” konulu 4. maddesi değişiyor mu? Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2023 yılı içerisinde çalışma sürelerinin yeniden düzenlenmesi konusunda çalışmalar yapılacağını, haftalık çalışma sürelerinin gelir kaybı olmaksızın 45 saatten 37,5 saate düşürülebileceğini açıklamıştı. (Tabi […]
Genel - 12 Kasım 2023 09:59 A A

İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliği’nin 2. bölümünde yer alan “Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir.” konulu 4. maddesi değişiyor mu?

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2023 yılı içerisinde çalışma sürelerinin yeniden düzenlenmesi konusunda çalışmalar yapılacağını, haftalık çalışma sürelerinin gelir kaybı olmaksızın 45 saatten 37,5 saate düşürülebileceğini açıklamıştı. (Tabi bu konudaki düzenlemelerin, işletmelerin verimliliğini ve rekabet gücünü olumsuz etkilememesi için dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor.)

Ülkemizde haftalık çalışma süresi İş Kanunu kapsamında en çok 45 saat olup aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. Yani 6 gün çalışma yapılıyorsa 45/6= 7.5 saat, haftalık 5 gün çalışma yapılıyorsa 45/5=9 saat. Yer altı maden işlerinde ise çalışma süresi; günde en çok 7.5, haftada en çok 37.5 saat olarak uygulanıyor.

Haftalık çalışma saatlerinin kamu-özel fark etmeksizin 45 saatten 37,5 saate düşürülmesi için düğmeye basıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başuzmanı İsa Karakaş, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda konunun TBMM’ye sunulduğunu belirtti. Karakaş’ın paylaşımına göre, teklif kabul edilirse mesai saatleri 09:00’da başlayıp 16:30’da bitecek.

Ancak SGK Başuzmanı Karakaş’ın dikkat çektiği bir nokta daha var ki o da teklifin muhalefetten gelmiş olması. Karakaş, paylaşımında teklifin muhalefetten geldiği için iktidar tarafından kabul edilmeme ihtimaline dikkat çekti. Karakaş’ın paylaşımı şu şekilde:

“TBMM’ye yeni verilen Kanun Teklifiyle; Haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 45 saatten 37,5 saate düşürülmesi öngörülmektedir. YASALAŞIR MI? TBMM komisyonlarına kadar geldi Ancak MUHALEFET TARAFINDAN VERİLDİĞİNDEN MAALESEF ZOR…..”

 

Genel - 09:59 A A
BENZER HABERLER