14° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

HACI MURAD-I VELİ AİHL ÖĞRENCİLERİ TÜBİTAK YOLUNDA

      Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde 1 danışman öğretmen ve 4 takım üyesinden oluşan Göktuğ Aerospace takımı çeşitli hava araçları tasarlamak amacı ile 2020 yılında faaliyetlerine başlamıştı. Göktuğ Aerospace takımında danışman öğretmen olarak Biyoloji öğretmeni  Serdar CEMEK yer alıyor. Takım üyelerini ise Zeynep Sude GÖL, Elif Nur KENDİR, Yunus Emre […]
Çankırı - 16 Mart 2021 17:53 A A

      Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde 1 danışman öğretmen ve 4 takım üyesinden oluşan Göktuğ Aerospace takımı çeşitli hava araçları tasarlamak amacı ile 2020 yılında faaliyetlerine başlamıştı. Göktuğ Aerospace takımında danışman öğretmen olarak Biyoloji öğretmeni  Serdar CEMEK yer alıyor. Takım üyelerini ise Zeynep Sude GÖL, Elif Nur KENDİR, Yunus Emre GÖKMEN ve Metin DAĞ oluşturuyor.

      Takımımız TÜBİTAK 1. Liseler arası İHA yarışmasında tasarım raporu alanında 93 puan alarak Türkiye genelinde 20. olmuştur. Tasarım bir döner kanat olup PPRC su borusundan imal edilmiş ve tamamen yerli ve milli imkanlar ile üretilmiştir. Aracın gövde uzunluğu 62cm ağırlığı ise 3200 gramdır. Uçuş süresi 16 dakika olup yaklaşık 500 gram faydalı yük taşıyabilmektedir.

      Takımımız bu sene 2. si düzenlenecek olan liseler arası İHA yarışmasına tekrar başvuru yapmış olup kavramsal tasarım raporunu TÜBİTAK’a ulaştırmıştır. Bu yıl tasarlanmış İHA ise VTOL döner kanat tarzındadır. Yani helikopter gibi kalkış yapabilmekte sonrasında ise uçak gibi uçabilmektedir. Göktuğ Aerospace takımının temel hedefi, insansız hava araçları konusunda kendilerini geliştirmek, elde edilen bilgi birikimi sayesinde ülkemizin yerli ve milli teknoloji hamlesine katkıda bulunmak ve ülkemizin genç mühendislerinin yetişmesine katkı sağlayabilmektir.

      Çalışmalar esnasında emek veren okul idarecilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Çankırı - 17:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.