20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

GENÇ PARTİ İL BAŞKANI MURAT UYAR: “HEDEFİMİZ ÜRETEN,GELİŞEN, MÜREFFEH TÜRKİYE”

Genç Parti İl Başkanı Murat Uyar’la yaptığımız özel röportajda Uyar Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ın Fetöcü hakimler tarafından haksız yere suçlandığını, Uzan’ı yargılayan hakimlerin Fetö suçlamasıyla görevden alındığını, Genel Başkanlarının halen çok istediği halde aklanıp yurda dönemediğini ancak hasretin biteceğini ve çok yakın bir tarihte Uzan’ın Türkiye’ye dönmesini beklediklerini söyledi. Uyar bütün sorularımızı gayet […]
Çankırı - 22 Şubat 2020 23:15 A A

Genç Parti İl Başkanı Murat Uyar’la yaptığımız özel röportajda Uyar Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ın Fetöcü hakimler tarafından haksız yere suçlandığını, Uzan’ı yargılayan hakimlerin Fetö suçlamasıyla görevden alındığını, Genel Başkanlarının halen çok istediği halde aklanıp yurda dönemediğini ancak hasretin biteceğini ve çok yakın bir tarihte Uzan’ın Türkiye’ye dönmesini beklediklerini söyledi. Uyar bütün sorularımızı gayet samimi bir şekilde cevapladı.

OLAY 18: Başkanım partinizin yeniden kuruluş amacı nedir?
UYAR : Yeniden kuruluş demeyelim de yeniden canlanış amacımız üreten, gelişen, ihracat yapan, tüm komşularıyla arası iyi olan müreffeh bir Türkiye.
OLAY 18: Peki Türkiye’nin şu anki ekonomik, sosyal, politik durumunu nasıl görüyorsunuz? Sizce nasıl olmalı? Varsa eğer yapılan hatalar nelerdir?
UYAR : Tabi ki yaşadığımız zorluklar var ama biz komşularımızla hep iyi olmaya çalışsak ta komşularımız bizimle kötü olma gayreti içerisindeler maalesef. Suriye dost görünüp yıllardır PKK_YPG’yi besleyebiliyorsa, Yunan vekil bayrağımızı yırtma saygısızlığını göstermişse, KKTC Cumhurbaşkanı tek garantörü biz olduğumuz halde bizim hakkımızda ileri geri konuşabiliyorsa bizim de gereğini yapmamız gerek diye düşünüyorum.
OLAY 18: Ama onlar bu hareketleri kendi akıllarıyla yapmıyorlar, bir üst akıl onlara yaptırıyor bence.
UYAR : Tabiki bir üst akıl var, birileri bizi yalnızlaştırmak, çaresiz bırakmak ve emellerine daha rahat ulaşmak için bunları yaptırıyor. Ben bir Genç Parti’li olarak bugünkü iktidarın duruşunu beğeniyorum. Bugün bizim Suriye’de ne işimiz var diyenler var, biz Suriye’de Antep’te bombalar patladığı için, sınırlarımızda askerlerimiz ve sivil halkımız şehit edildiği için varız. Biz çekildikçe onlar üstümüze geliyorlar, bunu önlemek için de bir sınır koridoru oluşturmamız şart oldu.
OLAY 18: Rusya’nın ve ABD’nin buradaki rolü nedir, bir de Libya politikamız doğru mudur sizce?
UYAR : Rusya hiçbir zaman bize dost olmamıştır. Onların tek amacı boğazlardan rahatça geçip Akdeniz’de hüküm sürebilmektir. İdlib olaylarında Rusya’nın izni olmasa Esad bizi vuramaz. ABD zaten YPG’ye sonsuz destek veriyor, teröre en başından beri destek veriyor. Libya’da da olmamız gerektiğine inanıyorum, çünkü coğrafya artık bizi çağırıyor. Dedelerimizin 100 yıl önce bıraktığı topraklara tekrardan çağrılıyor ve gidiyoruz, olmalıyız oralarda.
OLAY 18: Türkiye’nin şu anki ekonomik durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?
UYAR : Ekonomik açıdan sıkıntılar var, para akışı zayıflamış durumda, savunmaya harcanan paralar da ekonomimizi zorluyor. Bunun yanında halkımızın alım gücü düşmüş durumda, piyasa durgun. Kimsenin önünü göremediği ve yapılan zamlarla bunaldığı şu günlerde gerçek üreticilere yapılacak ciddi teşviklerle ekonomimizin düzeleceğine inanıyorum. Tarımda hayvancılıkta ve sanayide ciddi teşviklerle istihdamın arttırılması gerekiyor.
OLAY 18: Erken seçim olur mu? Olursa da sonuçları ne olur?
UYAR : Erken seçim olacağını sanmıyorum, seçimler 2023 yılından önce yapılmaz, eğer yapılırsa da bu ekonomiye ekstra bir külfet olur. Buna rağmen seçim olursa da tablonun pek değişeceğini sanmıyorum, ancak Genç Parti ilk seçimlerin sonrasında Mecliste grubu olan bir parti olacaktır.
OLAY 18: Teşkilatlanmayı tamamlayabildiniz mi?
UYAR : Çankırı’da da Türkiye genelinde de teşkilatlanmamızı tamamladık. Bu arada Türk siyasetinde bir ilki gerçekleştirerek kadromuzu genellikle genç kardeşlerimizden oluşturduk. Şu anda 19-20 yaşlarında il ve ilçe başkanlarımız var. Kadrolarımızın tamamı bölgelerinin ve Türkiye’nin sorunlarına hakim arkadaşlarımızdan oluşmaktadır. İnşallah genel başkanımız çok yakında aramızda olacak ve ilk seçimlerde biz de Meclisteki yerimizi alacağız. Bu konuda Türk yargı ve adalet sistemine güveniyoruz.
Bizim bir zamanlar hazırladığımız projeler önceki ve şu anki Belediye Başkanlarımız tarafından uygulamaya koyulmuştur. Gelir seviyesi düşük insanlarımıza ucuz konut projesi, okullarda ücretsiz kitap projesi, emeklilere yılda 2 ikramiye projesi ve daha birçok projeler Cem Uzan’a ait projelerdir. Ama bunları gerçekleştirmek Ak Parti hükümetine nasip oldu. Mazot 1 lira olacak derken de şaka yapmıyorduk, ABD bayraklı yatlar gemiler mazotu kaç liradan alıyorsa bizim çiftçimiz de aynı fiyattan alsın istiyoruz.
Türkiye bir tarım ülkesi olduğu halde Konya’mız kadar olan Hollanda’dan tarım ürünleri ithal ediyorsak, Çankırı’da üretilen şeker pancarına kota koyup yurt dışından ithal ediyorsak şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım nerede yanlış yaptık diye.
Türk çiftçisi namusumuzdur dedik ve çiftçimize de Türk tarımını desteklemek adına bir çok teşviklerin ve kolaylıkların sağlanacağını vaat ettik. Genel Başkanımız oralarda boş durmuyor, sürekli araştırmalar ve gözlemler yapıyor, projeler üretiyor, tüm bunları Başkanımız geldiğinde halkımızla paylaşacağız.
Çankırı’nın en büyük sorunu tanıtım sorunudur, bugün biz de bir Safranbolu bir Kastamonu kadar kendimizi tanıtabilmeliyiz. Belediyemizin Büyük Cami ve Tarihi Çan Saati projelerinin de takipçisi ve destekçisiyiz. Bu konuda bizim de çeşitli projelerimiz var, mesela her yıl yapılacak bir Tuz Festivali gibi organizasyonlarla Çankırı’mızı tüm dünyaya tanıtabiliriz. Halâ daha Çankırı denildiğinde Ankara’ya mı bağlı diyen, bir il olduğunu bile bilmeyen insanlarımız var.
Sayın Milletvekillerimiz gittikleri yerlerde Çankırı’lılarla buluşuyorlar ama Çankırı’lı zaten Çankırı’yı biliyor. Bence gittikleri yerlerde Samsun’lularla buluşsunlar, Kars’lılarla buluşsunlar, İzmir’lilerle buluşsunlar ve onlara Çankırı’yı anlatsınlar. Çankırı dernekleri ile bir araya gelsinler ama Yozgat dernekleriyle de Edirne dernekleriyle de Antalya dernekleriyle de bir araya gelsinler ve onlara Çankırı’yı tanıtsınlar.
OLAY 18: Genç Parti olarak tanıtımınızı nasıl yapacaksınız, kendinizi halka nasıl anlatacaksınız?
UYAR : Sayın Genel Başkanımız Türkiye’ye geldiğinde zaten tanıtımımız yapılmış olacak. Çankırı için soruyorsanız eğer Sayın Cem Uzan’ın yatırımlarından bir ya da ikisini Çankırı’ya çekmeyi ve burada istihdam sağlamayı düşünüyoruz. Sayın Uzan’ın çok yakında yurda döneceğine inanıyoruz, yargılayanların neredeyse tamamı Fetöcü çıktı ama sayın Genel Başkanımız halen aklanıp yurda dönemedi. Bu sorunun çok yakında çözüme kavuşup Sayın Cem Uzan’ın vatanına ve halkına kavuşacağına olan inancımız sonsuz.
OLAY 18: Çankırı’da yatırımlar için uygun yer ve işgücü sıkıntısı var mıdır sizce?
UYAR : Uygun yerimiz de var işgücümüz de var aslında. Ancak yatırım alanlarının yanında buralarda çalışacak insanımız için uygun fiyatlı konutların da yapılması lazım. Bu yapılırsa diğer illere giden insanlarımızı Çankırı’mıza geri kazandırabiliriz. Bunun yanında üniversitemizde okuyan öğrenci sayısını da arttırarak Çankırı esnafının daha rahat soluk almasını sağlayabiliriz. Ankara’ya yakın olmamızın dezavantajını yaşıyoruz ama bunu avantaja çevirmek için sayın Vekillerimizin de sayın Belediye Başkanımızın da her zaman yanında olacağız.
OLAY 18: Başkanım son olarak ne söylemek istersiniz?
UYAR : Biz milliyetçi kesimiz, bizim tek amacımız Çankırı’ya hizmet etmek, Çankırı’yı daha ileriye götürmektir. Kahve köşelerinde oturup başkalarını eleştirmek, karalamak, dedikodu yapmak bize yakışmaz. Bize yakışan, gördüğümüz bildiğimiz sorunlara çözüm üretmek ve bu çözüm önerilerimizi mevcut yönetimle iktidarla paylaşmaktır.
Bazıları birçok şeyden şikayet ediyor mesela park sorunumuz var diyorlar ama çözümü nedir diye sorduğumuzda bizde saklı diyorlar. Ciddi ciddi projeniz varsa söyleyin bir an önce çözüme kavuşsun, halkımız daha fazla sıkıntı çekmesin.
Biz Genç Parti olarak seçimler yaklaştığında değil her zaman halkımızla iç içe olacağız, adaylarımızı halkımızın istekleri doğrultusunda, Çankırı’yı ve Çankırı’lıyı tanıyan, dertlerini sıkıntılarını bilen arkadaşlarımız arasından seçeceğiz. Milletvekili ve Belediye seçimlerinde adaylık parayla değil liyakatla olacak.
OLAY 18: Başkanım bu güzel sohbet için çok teşekkür ediyorum, inşallah en kısa zamanda sayın Uzan’la da yine burada sohbet etme imkanımız olur. Başarılar diliyorum.

NOT: Türkiye’nin ilk özel TV kanalı Star Tv gibi birçok medya kuruluşunun ve bunun yanında Finans, İletişim, İnşaat ve Enerji alanlarında birçok şirketin sahibi olan Uzan Grubu’nun genç patronu Cem Uzan, 2002 yılının yaz aylarında Genç Parti’yi kurarak siyasete atıldı. Partinin kurulmasından yaklaşık üç ay sonra yapılan genel seçimlerde % 7,25, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerde % 3,03′ oy oranıyla büyük başarı elde etmiş oldu. Ancak 2. Ergenekon iddianamesinde Şener Eruygur’u askerî darbeye teşvikle suçlanan ve sonrasında da tüm mal varlığına el konulan Cem Uzan, siyasi sığınma talebini kabul eden Fransa’ya yerleşti. Eylül 2009’dan bu yana vatan hasreti çeken Uzan’ın önümüzdeki aylarda yurda dönmesi ve hem işlerinin hem de partisinin başına geçmesi bekleniyor.

Çankırı - 23:15 A A
BENZER HABERLER