-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

GELİN TANIŞ OLALIM CİBUTİ’Yİ CİBUTİ’LİLERDEN DİNLEYELİM

Çankırı Karatekin Üniversitesi Afrika Ülkeleri İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ‘Gelin Tanış Olalım!’ programlarının ilki olan ‘Cibuti’yi Cibuti’lilerden Dinleyelim’ etkinliği İİBF Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi. Doç. Dr. Şevki Adem moderatörlüğünde gerçekleşen programda Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin farklı bölümlerinde eğitim görmekte olan Cibuti’li öğrenciler ülkelerinin tanıtımına yönelik sunumlar yaptı. İlk olarak Abdikani Ali Hadji Moussa Cibuti […]
Eğitim - 21 Ocak 2022 15:25 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi Afrika Ülkeleri İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ‘Gelin Tanış Olalım!’ programlarının ilki olan ‘Cibuti’yi Cibuti’lilerden Dinleyelim’ etkinliği İİBF Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Şevki Adem moderatörlüğünde gerçekleşen programda Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin farklı bölümlerinde eğitim görmekte olan Cibuti’li öğrenciler ülkelerinin tanıtımına yönelik sunumlar yaptı. İlk olarak Abdikani Ali Hadji Moussa Cibuti hakkında genel bir tanıtım yaparken, Yahya Moumine Ali 1977’de bağımsızlığını kazanan yeni bir ülke olan Cibuti’nin tarihsel geçmişi, ülke bayrağının ne anlama geldiği, ülkede yaşamakta olan etnik gruplar ve Cibuti’de gezilecek yerler hakkında bilgiler verdi. Cibuti’nin geleneksel kıyafetleri, halk dansları ve geçmişteki yaşam tarzlarını Araksan Khaire Osman tanıtırken, ülkenin geleneksel yemekleri, kız isteme ve düğün merasimleri gibi kültürel yönleri hakkında da Bilan Robleh Ahmed bir sunum gerçekleştirdi.

Akademisyenler ile Cibuti’li ve Türk öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen program her bir sunum sonrasında katılımcıların soru sorabildiği samimi bir atmosferde gerçekleşti. Kültürler arası etkileşime imkan sağlayan etkinliğe sunumları gerçekleştiren öğrenciler geleneksel kıyafetleriyle katıldılar. Cibuti yerel kültürünün farklı yönleri ile yansıtıldığı program genel soru cevap bölümünün ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Eğitim - 15:25 A A
BENZER HABERLER