15° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

FRANSA’DA TÜRK VE İSLAM DÜŞMANLIĞI SÜRÜYOR

Çankırı’lı birçok hemşerimizin de ekmek parası kazanmak için bulunduğu Fransa’da, Türk ve İslam düşmanlığı gittikçe artıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la aynı görüşleri savunan ırkçı gruplar Türklere ve müslümanlara saldırıyor ancak Fransız polisi bu tür ırkçı saldırıları “önemsiz olaylar” diyerek geçiştiriyor. Bir Türk’e ait kasap dükkanının yağmalanması sonrası çağırılan polis olay yerine 3. aramadan sonra geliyor […]
Genel - 7 Kasım 2020 13:56 A A

Çankırı’lı birçok hemşerimizin de ekmek parası kazanmak için bulunduğu Fransa’da, Türk ve İslam düşmanlığı gittikçe artıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la aynı görüşleri savunan ırkçı gruplar Türklere ve müslümanlara saldırıyor ancak Fransız polisi bu tür ırkçı saldırıları “önemsiz olaylar” diyerek geçiştiriyor.

Bir Türk’e ait kasap dükkanının yağmalanması sonrası çağırılan polis olay yerine 3. aramadan sonra geliyor ve önemsiz bir olay diyerek üzerinde durmuyor bile. Yağmalanan işyerinin duvarlarına saldırganlar tarafından yazılan “Buradan defolun, evinize dönün”, “Yaşasın domuz”, Yaşasın Le Pen”, “Erdoğan’a ölüm”, “Fransa, Fransızlarındır”, “Türklere ölüm” mesajları ise ırkçı Fransız grupların Türklere karşı olan düşüncelerini ifade ediyor.

Yine Fransa’da bir ilkokulda öğrenim gören Müslüman çocuklar, “Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürler hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna verdikleri cevaplarda “bu tür karikatürleri sevmediklerini ve bunların kötü olduklarını” söylemeleri üzerine öğretmenleri tarafından polise şikayet ediliyorlar. Polis olayı “terörizme destek” olarak değerlendiriyor ve çocukları aileleriyle birlikte sabaha karşı evlerinden bir baskınla yaka paça alıp sorguya çekiyor.

Sorgulamada çocuklara ve ailelerine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında siyasi sorular yöneltiliyor. Ailelerin başörtüsü ve inancı sorgulanıyor. Aileler öğretmen ve polis hakkında suç duyurusunda bulunacaklar fakat çocuklarının ellerinden alınmasından ve terörist damgasıyla sınırdışı edilmekten korkuyorlar.

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yapan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, yaşanan durumu, “İslam karşıtlığı Fransa’da cinnet halinde” yorumuyla değerlendirdi. Eren, “10 yaşlarında 4 çocuk. 3’ü Türk, 1’i Mağrib kökenli. Tam teçhizatlı polisler erken saatlerde evlere baskın yapıp uyandırıyor. Çocuklar 11 saat alıkonuluyor. 1 tutanak dahi verilmiyor. Akıl, vicdan, hukuk bunu kabul etmez, konunun sonuna kadar takipçisiyiz.” ifadelerini kullandı.

      İşte Fransa’daki adalet, demokrasi, özgürlük anlayışı…

Genel - 13:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.