-5° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

EYLÜL AYININ İLK SABAHINA ZAMLARLA UYANDIK

Eylül ayının ilk sabahına elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla uyandık. Yaz mevsimini uğurlayıp Sonbahara girdiğimiz bu günlerde yaklaşan kışın nasıl geçeceğini düşünürken gelen bu zamlar, özellikle emeklilerde ve asgari ücretlilerde şok etkisi yaptı. Doğalgaza yapılan % 20’lik zammın ardından elektriğe de % 20 zam yapılmasıyla kış mevsiminin sanıldığından daha sert geçeceğini anlamış olduk. BOTAŞ’tan yapılan […]
Ekonomi - 1 Eylül 2022 14:44 A A

Eylül ayının ilk sabahına elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla uyandık. Yaz mevsimini uğurlayıp Sonbahara girdiğimiz bu günlerde yaklaşan kışın nasıl geçeceğini düşünürken gelen bu zamlar, özellikle emeklilerde ve asgari ücretlilerde şok etkisi yaptı. Doğalgaza yapılan % 20’lik zammın ardından elektriğe de % 20 zam yapılmasıyla kış mevsiminin sanıldığından daha sert geçeceğini anlamış olduk.

BOTAŞ’tan yapılan açıklamada doğalgaz zammının kaçınılmaz olduğu vurgulanırken, “Konutlarda kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama % 20,4, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %47,6, sanayide kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %50,8, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama % 49,5 oranında artış yapılmıştır. Bu artışlara rağmen, özellikle Konutlarda kullanılan doğal gazda tüketicilerimize %80’in üzerinde destek verilmeye devam edilmektedir.” ayrıntılarına yer verildi.

EPDK tarafından yapılan açıklamada ise, “Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebi ile nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için %20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30, sanayi abone grubu için %50 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 TL olmuştur. Yeni tarifeler 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir.

Ekonomi - 14:44 A A
BENZER HABERLER