13° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

EVİNDEN ÇIKAMAYANLAR İÇİN EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi “Evinizden Çıkamamanız, Sağlığınıza Engel Olmasın!” diyor. Peki nasıl?       “Evde Sağlık Hizmetleri nedir” sorusu ile başlayalım… “Evinizde ya da işyerinizde ihtiyaç duyduğunuz sağlık ve bakım hizmetinin, yerinde sizlere sunulmasıdır. Sağlık ekipleri, sizin için gerekli olan tedaviyi ve bakım planını hazırlayarak bulunduğunuz noktada size sağlık hizmeti verir. Koronavirüs’ün risk grubunda […]
Genel - 29 Aralık 2020 22:54 A A

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi “Evinizden Çıkamamanız, Sağlığınıza Engel Olmasın!” diyor. Peki nasıl?

      “Evde Sağlık Hizmetleri nedir” sorusu ile başlayalım…
“Evinizde ya da işyerinizde ihtiyaç duyduğunuz sağlık ve bakım hizmetinin, yerinde sizlere sunulmasıdır. Sağlık ekipleri, sizin için gerekli olan tedaviyi ve bakım planını hazırlayarak bulunduğunuz noktada size sağlık hizmeti verir.

Koronavirüs’ün risk grubunda olan milyonlarca insanın alıştıkları sağlık hizmetleri alışkanlıklarını değiştirmek durumunda kaldı ve sağlık hizmetleri evde şekillenmeye başladı.

Yeni vakalarla her geçen gün etkisini arttırarak devam eden Koronavirüs karşısında, hastanelerin yoğunluğunun arttığı bu dönemde, tedavileri ertelenemeyecek bazı sağlık gruplarının mağduriyet yaşadığını, virüs tehdidine rağmen tedavi almak zorunda olan, diyabet, hipertansiyon, kalp, kanser hastası, yatağa bağımlı hasta ve kronik rahatsızlığı bulunan milyonlarca hastanın bu süreçte Evde Bakım Hizmetleri’yle tanışmaya başladığını gözlemlemekteyiz.

Özellikle risk grubu olarak bahsettiğimiz milyonlarca hastanın, virüs nedeniyle tedavilerine devam edebilmesinde bir çözüm olarak gördüğü Evde Sağlık Hizmetleri’ne yönelmesi, bu hizmetin aslında lüks değil bir ihtiyaç olduğunu göstermiş oldu. İnsanlar hastanede aldıkları hizmetin aslında evde ne kadar kolay alınabileceğini keşfetmiş oldu. Bu durumun koronavirüs sonrası sağlık hizmetlerinin, evde şekillenmesinde önemli rol oynaması muhtemeldir.

      Evde Bakım Hizmetleri’yle yarım kalan tedaviler de evde tamamlanıyor!
Salgın nedeniyle kronik rahatsızlığı olan hastaların, panik ve endişe yüzünden hastanelere gidemediği, önemli bir kısmının tedavilerinin yarım kaldığı gözlemlenmektedir. Hastanelere girmekten çekinen hastaların tedavileri yarım kaldığı için bu tedaviler evde sağlık hizmetleriyle tamamlanmaya çalışılıyor.

Koronavirüs hastaları için hastanelerde önemli bir mücadele verilirken, bir yandan da hastane dışında, kronik rahatsızlığı bulunan risk gruplarının tedavilerinin sürdürülmesi için ayrı bir uğraş veriliyor. Bu bakımdan evde sağlık hizmetlerinin benimsenmesi ve desteklenmesiyle bu süreci daha yetkin sürdürebilmek mümkün.

Evde Sağlık Hizmetlerinin içeriğinde, hemşirelik hizmetlerinden, hastaya evde özel bakım planlamasına kadar geniş bir sağlık hizmeti sunuluyor. Özellikle hastaya;

  • PCR Testi,
  • Öz Bakım(kişisel bakım),
  • Serum takılması,
  • Numune alımı,
  • Yara bakımı,
  • Pansuman yapılması,
  • Nakil işlemleri,
  • Enjeksiyon yapılması gibi hizmetler (yani evinizde duyduğunuz sağlık ihtiyaçlarınızın tamamı) profesyonel sağlık ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Evde sağlık hizmeti ile ailenin, toplumun fiziksel ve ruhsal sağlığı korunarak tedavi edilebilir, bu şekilde bir palyatif bakım yaşam kalitesini artırmanın en uygun görülen yöntemlerindendir. Kişiye özel sağlık sisteminin eve taşınması, gelişmekte olan ve gelişmiş olan ülkelerde hızla sağlık sistemleri arasında yerini aldığını söylemek mümkündür.” denilerek Evde Bakım Hizmetleri’nin önemine dikkat çekildi.

Genel - 22:54 A A
BENZER HABERLER