Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ESNAF “ÖLECEKSEK BİR KERE ÖLELİM” DİYOR

Çin’de başlayıp bütün dünyaya yayılan bir virüsün, tüm insanlık alemini ne derece derinden etkilediği hepimizin malûmu. Ancak virüse karşı alınan tedbirler esnafımızın canına tak etmiş durumda. Çankırı esnafı kan ağlıyor, son günlerde hangi esnafa sorsak evine ekmeği zor götürebildiğini söylüyor. Esnafımızın küçüğü de büyüğü de kriz mağduru. Ancak krizden daha çok canlarını yakan şeyin ilgisizlik […]
Çankırı - 1 Aralık 2020 15:58 A A

Çin’de başlayıp bütün dünyaya yayılan bir virüsün, tüm insanlık alemini ne derece derinden etkilediği hepimizin malûmu. Ancak virüse karşı alınan tedbirler esnafımızın canına tak etmiş durumda. Çankırı esnafı kan ağlıyor, son günlerde hangi esnafa sorsak evine ekmeği zor götürebildiğini söylüyor. Esnafımızın küçüğü de büyüğü de kriz mağduru. Ancak krizden daha çok canlarını yakan şeyin ilgisizlik olduğunu söyleyen esnafımız, siyasilerin de idarecilerin de hallerini hatırlarını sormamalarından şikayetçi.

Hükümetin koronavirüse karşı aldığı son tedbirlerin de yetersiz olduğunu söyleyen aşçı esnaflarımızdan Celal Kılıç; “Devletimizin aldığı her türlü karara saygılıyız, ancak devletimizin de bizleri düşünmesi lazım. Böyle akşam ya da hafta sonu bir iki günlük yasaklarla olmuyor bunu görüyoruz, madem yasak gelecek 15 gün kimse sokağa çıkmasın, herkes evinde otursun, fırınlar ve marketler hariç bütün işyerleri kapansın hastalık bitirilecekse böyle bitirilsin. Yoksa olan esnafa oluyor, birçok kardeşimiz bu yüzden işyerini kapattı, birçok çalışan işsiz kaldı. Millet evine ekmek götüremiyor, 15 gün heryeri kapatalım, her gün ölmektense madem öleceksek bir kere ölelim.” dedi.

Kılıç ayrıca kendisinin de bir emekli olduğunu ve emekli maaşlarının günden güne eridiğini belirterek “Normalde yıllık enflasyon % 30, açıklanan % 12 enflasyon falan kandırmaca. Şimdi faizleri yükselterek doları düşürüp enflasyonu düşük göstermek istemelerinin sebebi de emekli maaşlarına ve asgari ücrete yapacakları zammı düşürmek.” diye konuştu.

Konu hakkında görüşlerini aldığımız birçok esnaf aynı görüşte birleşiyor, “Akşam ya da hafta sonlarında değil 15 gün hatta 20 gün herkes evine kapansın, hasta olanlar hastanede ya da evinde tedavilerini olsun, sınırlar kapatılsın kimse memleketimize gelmesin, virüs belasından ancak bu şekilde kurtuluruz. Halkımız çok duyarsız, memlekete girişleri yasaklayıp 15-20 gün komple herkesi eve kapatmadan bu virüsten kurtulamayız.” şeklinde görüşlerini bildiren esnaflarımız “Bu bizim aklımıza geliyor da başımızdaki yetkililerin aklına gelmiyor mu” diye serzenişte bulundular.

Görüştüğümüz esnafların bir diğer şikayeti de krediler. Faizli kredilerden dert yanan esnaflarımız “Bize faizli kredi vereceklerine pandemi süresince Bağ-Kur ve SSK priminde muafiyet tanısınlar, kiralarımızda yardımcı olsunlar. Kredi hem faizli hem de o krediyi yine bizler ödeyeceğiz, pandemi bitmeden, işyerlerimizi açmadan bu kredileri nasıl öderiz, buna kim garanti verebilir?” diyerek şikayetlerini dile getirdiler.

Çankırı - 15:58 A A
BENZER HABERLER