reklam
reklam
DOLAR32,2405% 0.18
EURO34,9914% 0.41
STERLIN41,1161% 0.58
FRANG35,2882% 0.28
ALTIN2.419,51% 0,40
BITCOIN68.623,710.888
reklam

ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
“YA YASAKLAR GERİ GELİRSE”

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Koronavirüs yasakları 1 yılını doldurdu ancak böyle giderse daha kaç ay ya da kaç yıl süreceği belirsiz. Alınan tedbirler de Çankırı’da virüsün yayılmasını engelleyemedi. Hafifletilen kısıtlamalar sonrasında özellikle son haftalarda aşırı artan vakalar aylardır işyerleri kapalı olan esnaf kardeşlerimizi “Yasaklar geri gelirse ne yaparım, ne yer ne içerim, borçlarımı nasıl öderim” sorularıyla karşı karşıya bırakıyor.

Konu hakkında bazı esnaf kardeşlerimizin görüşlerini aldık, aldık almasına da aldığımız cevaplar hiç te iç açıcı değildi. Caddemizde sokağımızda mahallemizde belki her gün alışveriş yaptığımız esnaflarımız başta pandemi yasakları olmak üzere, ekonomi, siyaset, aşı, enflasyon ve emekli maaşları gibi bir çok konu hakkındaki sıkıntı ve şikayetlerini dile getirdiler.

Ve işte sohbetimizden konu başlıkları:

 • Merkez Bankası Başkanı sık sık değişiyor, her gelen Başkan yeni bir şeyler deniyor. Kimisi altını dövizi, kimisi faizi arttırıyor, Naci Ağbal örneğinde olduğu gibi. Sıkıştıkça faiz arttırmanın faiz lobisinden başka kimin işine geldiğini, zaten pandemiden dolayı can çekişen esnafa nasıl zarar verdiğini bilmiyorlar mı?
 • Ağbal gitti yerine başkası geldi bu sefer de dolar fırladı, biz dışa bağımlı bir ülkeyiz her şeyimizi dolarla ithal ediyoruz, dolar çıkınca enflasyon da çıkıyor ama bu maaşlarımıza yansımıyor, özellikle emekli maaşları gün geçtikçe eriyor. Emeklilerin maaşlarında acilen bir iyileştirme yapılması lazım.
 • Covid aşısı konusundaki açıklamalara da artık inanmıyoruz. Aralık ayının sonuna kadar gelecek dedikleri aşılar neden gelmedi, daha 60 yaş ve üzerinin aşılarını yapamadılar. Aşılama işlemleri bitseydi yasaklar bizde de kalkardı birçok ülkede olduğu gibi.
 • Verilen sözler tutulmadığı zaman halkta da bir güvensizlik başlıyor, bir hükümet yetkilisi de çıkıp bir açıklama yapmıyor. Biri çıksın aşılar niye gelmedi anlatmıyorsa demek ki hükümet bizleri yok sayıyor adam yerine koymuyor. Bilmem kaç milyon doz aşı gelecek diye konuşanlar, aşıların niye gelmediğini çıkıp anlatmıyorlar. Peki biz bunlara nasıl güvenelim, yarın sandık başında nasıl oy verelim?
 • Lokantalarda üç beş kişi yerken bulaşan virüs, parti kongrelerinde bir araya gelen binlerce insana bulaşmıyor mu? Lokantalarda mı var bir tek bu virüs, caddelerde sokaklarda kongrelerde yok mu? Yarın Ak Parti genel kongresi var Ankara’da bi bakın bakalım kaç bin kişi yan yana oturuyor, onlara bulaşmıyor mu bu virüs?
 • Gençler nişan düğün yapacak akrabalarını bile çağıramıyorlar korkudan ceza yememek için, açık alanda bile o yasak bu yasak millet eğlenemiyor, düğününün tadını çıkaramıyor ama parti kongrelerinde görüyoruz vur patlasın çal oynasın eğlencesi de kalabalığı da yemesi içmesi de her şey yapılıyor. Bu, gariban vatandaşa yapılan bir zulümdür.
 • Emeklilere yıllardır el uzatılmıyor, emekliler açlık sınırının altında yaşıyorlar. Yıllardır çalışmış çabalamış devletine milletine hizmet etmiş insanlar en rahat etmeleri gereken yıllarını açlık sınırının bile altında ücretlerle yaşamaya çalışıyorlar.
 • Bir de enflasyon var nasıl hesaplanıyor bu enflasyon biz anlamıyoruz anlayan varsa bize de anlatsın. Geçen sene 30-35 lira olan bir teneke yağ bu sene 65-70 lira ama enflasyon % 12. Geçen seneden bu seneye benzin fiyatları % 25, elektrik % 20, ABD doları % 30, domates % 50, bir çuval un % 70 arttı ama enflasyon % 12. Biri bunu bize anlatsın lütfen biz bir türlü anlayamıyoruz. Bu enflasyon yukarıya % 12 aşağıdaki bizlere % 50 nasıl yansıyor?
 • Bu şekilde insanları kandırarak nereye kadar gideceklerini sanıyorlar bilmiyorum ama artık işçisi de memuru da esnafı da emeklisi de hayatından bezdi artık. Holding patronlarının trilyon trilyon borçları silinirken gariban esnafa Bağ-Kur primini ödemedi diye haciz geliyor, bu mudur adalet? Zaten esnafın çoğu aylardır kapısına kilit vurmuş adam karnını zor doyuruyor bir de icrayla hacizle canını yakmanın ne alemi var?
 • Bütün bunların yanında yapılan çok güzel şeyler de var. Mesela sağlık sistemimiz eskiye göre çok çok iyi durumda, İHA’larla SİHA’larla bütün dünyaya adımızı duyuruyoruz, pandemiye rağmen ekonomimiz büyüyor Türkiye büyüyor, Bakanlarımız Cumhurbaşkanımız her gün ekonomimizin iyi olduğunu söylüyor. Ancak bunların alt tabakadaki yaşam mücadelesi veren vatandaşlara da yansıması lazım.
 • Yasaklar uygulanacaksa herkese uygulansın istiyoruz, esnafa ve sade vatandaşa uygulanan yasaklar parti kongrelerinde de uygulansın, tatil merkezlerinde de uygulansın, turistlere de uygulansın, film setlerinde de uygulansın. Yok eğer herkese uygulanmayacaksa kökten kaldırılsın bu yasaklar olsun bitsin.
reklam

YORUM YAP