reklam
reklam
DOLAR31,5602% 0.61
EURO34,3367% 0.83
STERLIN40,1322% 0.96
FRANG35,7018% 0.52
ALTIN2.150,84% 2,37
BITCOIN2.115.0006.592
reklam

ESEN:”ÇANKIRI’YI YILDA BİR MİLYON İNSAN ZİYARET EDECEK.”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
reklam

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, merkez muhtarları ile bir araya geldi. Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda, belediyenin çalışmaları hakkında sunum yapılarak muhtarlara bilgi verildi. Başkan Esen, “2020 çalışma programımız kapsamında tüm mahallelerimizi muhtarlarımızla birlikte dolaşıp tek tek tespitlerde bulunacağız. Bu şehre yılda bir milyon insan getirmek hedefindeyiz.” dedi.

Toplantının açılış konuşmasında Çankırı’ya üretken ve ekonomik açıdan yaşanabilir yeni bir kimlik kazandırmaya çalıştıklarını belirten Başkan Esen, göreve geldikleri günden itibaren kurumsal olarak ekonomik açıdan bütçeyi dengelemeye çalıştıklarını belirtti. Ticaretin içinden gelen bir Belediye Başkanı olarak, ekibi ile birlikte çalışmalarını 20 yıl sonra Çankırı nasıl bir kent olmalı,  Çankırı’nın ekonomisine nasıl katkı sağlamalı, memleketin kalkınması için şehrimizdeki üniversite ile nasıl bütünleşmeli, şehrin turizm, sanayi ve ekonomik dinamiklerini nasıl harekete geçirmeli üzerine yoğunlaştırdıklarını ifade eden Esen, “ Şehre ekonomik olarak girdinin sağlanması lazım. Şehrimize ekonomik katkı sağlamanın en etkili alanı turizm diye düşündük ve çalışmalarımızın startını Tuz Mağaramızdan verdik. Tuz Mağaramızın giriş kısmını projelendirdik. İçerisinde tuvalet, mescit, kafeterya ve danışmanın yer aldığı binamızı, çevre istinat duvarı ve otopark alanı çalışmalarımızı Fen İşleri Müdürlüğümüz ekiplerince tamamlandı.  Çevre düzenlemesini de bahar aylarında gerçekleştirerek projemizi kapsamlı bir tuz festivali ile taçlandırmayı düşünüyoruz.” dedi.

Çalışmaların diğer kısmında ise İmaret ve TOKİ Kentsel Dönüşüm gibi konuları canlandırmak istediklerini söyleyen Esen, “Sadece Tuz Mağarası yetmez. İmaret bölgesini de canlandıracağız. Biz istiyoruz ki; insanlar en az bir gününü Çankırı’da geçirsin, şehrimize para bıraksın. Tuz Mağaramızı görmeye gelen insanlara başka alternatifler de sunmamız gerekiyor. Tarihi ve kültürel mekânlarımızı görsünler, hatta daha fazla kalıp ilçelerimizi de gezsinler. TOKİ Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi yine takip ettiğimiz konular arasında. 2. etabın anahtar teslimini yapmak bize nasip oldu. 3. ve 4. etap şeklinde bunu sürdürmek ve özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak istiyoruz. Kırkevler ile ilgili de vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz. Vatandaşlarımızın rahatça yaşayabilecekleri ve taksitlerini kolayca ödeyebilecekleri konutları şehrimize kazandırmak istiyoruz.  Belediye Başkanı olarak yapılan her işi ve oluşan her aksaklığı yerinde görmek istiyorum. Ekiplerimiz tespitte bulunuyor ama her aksaklığı hemen görme gibi bir şansımız elbette ki yok. İşte bu noktada muhtarlarımızın bizleri bilgilendirmesi önemli hale geliyor. Eksikliklerimizi, halkımızın seçtiği muhtarlarımızla birlikte gidereceğiz. Neticede yerel yönetimin gözü, kulağı, eli ve hizmetkârı sizlersiniz. Sizler mahallelerinizdeki durumları paylaşacaksınız; bizler de imkânlarımız ölçüsünde ve öncelik sırasına göre çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.” dedi.  

Belediye çalışmalarının tek başına yürütülen bir hiyerarşide olmadığının altını çizen Esen,  başka bürokratik engellerin de çalışmaları etkilediğini, dolayısı ile bazı aksaklıkların belediyeden kaynaklanmadığının da bilinmesini istediğini vurguladı.  

Esen’in konuşmasının ardından Başkan Yardımcıları tarafından birimlerin çalışmaları hakkında bilgi verilirken tamamlanan ve yapılması planlanan çalışmalar da muhtarlara anlatıldı. Toplantı soru ve cevap şeklinde son buldu.

reklam

YORUM YAP