reklam
reklam
DOLAR32,2226% 0.12
EURO34,9999% 0.4
STERLIN41,1207% 0.55
FRANG35,2776% 0.24
ALTIN2.420,91% 0,46
BITCOIN68.120,000.151
reklam

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Günümüzde kanser hem dünya hem ülkemiz için ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Dünya genelinde yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşmektedir.

Risk Faktörleri;

  • Sigara ve dumansız tütün ürünlerini de içeren tütün kullanımı,
  • Fazla kilolu veya obez olmak,
  • Düşük meyve ve sebze alımını içeren sağlıksız beslenme,
  • Fiziksel aktivite eksikliği,
  • Alkol kullanımı,
  • Cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu,
  • Hepatit veya diğer kanserojen enfeksiyonlara maruziyet,
  • İyonlaştırıcı ve ultraviyole radyasyon maruziyeti,
  • Kentsel hava kirliliği,
  • Katı yakıt kullanımından kaynaklanan iç mekân dumanı

Kansere yol açabileceği kanıtlanmış risk faktörlerinin farkına vararak, bunlardan korunmada bireysel ve toplumsal bazda yapılacaklar konusunda bilgilenerek, önleme çabalarını kararlılıkla sürdürerek ileri dönemlerde daha da büyük bir toplumsal yük haline gelmesi beklenen kanserle savaşımda önemli kazanımlar elde edileceğine şüphe yoktur.

Kararlıyım ve Yapacağım

Bazı kanserlerin erken uyarı işaretlerini tanımak düşük maliyetlidir ve çoğu durumda herhangi bir özel teknoloji gerektirmez. Her birimiz vücudumuz için neyin normal olduğunu bilme ve olağandışı değişiklikleri tanıma konusunda doğru bilgileri tüm sağlık kuruluşlarımızdan özellikle birinci basamak sağlık kuruluşlarımızda çalışan sağlık çalışanlarından alabiliriz.
Artan farkındalık ve doğru bilgi ve tecrübeler, hepimize kanserin erken uyarı işaretlerini tanıma, sağlığımız hakkında bilinçli seçimler yapma ve kanser hakkındaki korku ve yanlış algılarımıza karşı koyma konusunda güç verir.
Meme kanseri taramaları;

20-40 yaş arası kadınlara; verilen eğitimlerle ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapmaları öğretilmektedir. 40-69 yaş arası kadınlar; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapmalı, yılda bir sağlık kuruluşlarında meme muayenesi olunmalı ve iki yılda bir mamografi çektirilmelidir.
Kalın bağırsak kanseri taramaları;

50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi (GGT) yapılmakta, 10 yılda bir kolonoskopi önerilmektedir. Rahim ağzı kanserleri taramaları; 30 – 65 yaş arası tüm kadınlarımıza 5 yılda bir HPV – DNA ve smear testi yapılmaktadır.
İlimizde rahim ağzı kanseri, meme kanseri ve kalın bağırsak kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM), Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) yapılmaktadır.

Dr. Hüseyin SARIKAYA
İl Sağlık Müdürü

reklam

YORUM YAP