reklam
reklam
DOLAR31,5743% 0.66
EURO34,3023% 0.75
STERLIN40,1119% 0.92
FRANG35,6907% 0.47
ALTIN2.147,02% 2,19
BITCOIN2.123.1506.96
reklam

ERCAN IRMAK’TAN İŞİTME ENGELLİ KARDEŞLERİMİZE DESTEK SÖZÜ

Yayınlanma Tarihi : Google News
ERCAN IRMAK’TAN İŞİTME ENGELLİ KARDEŞLERİMİZE DESTEK SÖZÜ
reklam

Çankırı sevdalısı Ercan Irmak Çankırı İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği’ni ziyaret ederek Dernek Başkanı Recep Nuhoğlu’nun şahsında bütün dernek üyesi kardeşlerimize destek sözü verdi. Nuhoğlu, işitme engelli kardeşlerimizin bir çok yerde karşılarına çıkan sorunlarına bugüne kadar çeşitli mercilerde çare aradıklarını bunlardan bir kısmının çözüme kavuştuğunu ancak bazı hayatî sorunların halâ birçok yerde karşılarına çıktığını söyledi.

Dernek Başkanı Recep Nuhoğlu özellikle hastaneye gittiklerinde kayıtta sorun yaşadıklarını, doktora rahatsızlıklarını tam olarak anlatamadıklarını bunun sonucunda da yanlış teşhis, yanlış tedavi ve yanlış ilaç gibi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Nuhoğlu, bu sorunu sadece hastanelerde değil tüm kamu kurumlarında yaşadıklarını bunun işitme engellilerin zaten zor olan hayatlarını daha da zorlaştırdığını söyledi. Nuhoğlu çözüm olarak ta kendilerine Çankırı’da İşaret Dili’ni iyi bilen bir uzmanın görevli olarak atanmasını ve gittikleri yerlerde kendilerine tercümanlık yapmasını önerdi.

Ercan Irmak, Recep Nuhoğlu ve Çankırı’daki diğer işitme engelli kardeşlerimizin bu sorunlarına duyarsız kalmadı ve çözümü için çalmadık kapı bırakmayacağını söyledi. Irmak konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Açıkçası işitme engelli insanlar dışarıdan herhangi bir sıkıntısı yokmuş gibi gözükse de, en ciddi problemleri yaşayan insanlardır. Çünkü düşünsenize kişi görecek, hissedecek, yaşayacak; ama duyamadığı için dilek, istek, arzu, duygu ve düşüncelerini dillendiremediği için toplumdan uzaklaşacak, içine kapanacak. Müthiş bir psikolojik buhranın içinde kendini bulan birey, tabiri caizse normal hayattan kopacak.
Hayattan kopan kişi, sadece kendi özrünü taşıyan insanlara yaklaşacak ve toplum yeni yeni şeyler üretirken, gelişirken ve ilerlerken, işitme engelli olan insan hiçbir şey işitmediği için bilmeyecek ve öğrenemeyecek. Bununla beraber kişi, evlenmek, iş sahibi olmak ve gündelik yaşamını sürdürmekle alakalı ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır.
Recep Başkan ile görüşmemizde İşitme engelli kardeşlerimizin şu sorunları olduğunu:
*Hastaneye gittiklerinde, doktor ve sağlık personeli iletişimde
*Tapu, noter ve kamu kurumlarında yapacağımız işlemlerde
*Karşıdan karşıya geçerken görmediğiniz bir arabanın kornasını işitmediğinizde,
* Çalıştıkları yerde ki sisteme ayak uydurmak için büyük sıkıntı çektiklerini
*Meslek edinmede ve Trafikte büyük sıkıntılar çektiğini söylediler
Şu var ki bilinçli insanların, gönüllü yardımsever insanların yardımları ve destekleriyle bu problemleri minimize etmek mümkündür ve bizim elimizdedir.
Bu hususta işitme engelli hemşerilerimizin duymayan kulakları, konuşamayan dilleri olup, acizane duygularımızı ve çözüm önerilerimizi kendimize bir borç olarak bildik.
2002 yılından bu tarihe kadar engelli vatandaşlarımız için büyük yardımlar ve yatırımlar yapıldı ama Çankırı’mız bu hususta yeterince faydalanamamış bu üzücü bir durum. Kurum yetkililerimiz ile yaptığımız ikili, görüşmelerde en kısa zamanda aşağıdaki sorunları çözüleceği sözünü aldık
*Hastanelere, birer işitme engelli tercüman yerleştirilerek, gelen engelli vatandaşın yönlendirilmesi ve muayenesinin kolaylaştırılması,
* Noterlerin tercümanla anlaşması,
*Resmi dairelerde tercüman bulundurulması
*Meslek edinmeleri için İşkur ve Belediye birlikte projeler üretilmesi ve desteklenmesi,
*Eğitim almaları için uygun şartların ve bölümlerin arttırılması,
*Recep Başkanın ve ekibinin desteklenmesi ve sorunlara birlikte çözüm bulunması hususlarında söz aldık ilgili kurum ve kuruluş idarecilerine çok teşekkür ediyorum.
Yalnız Engellilerimize sadece 10-16 Mayıs engelliler haftasında veya 3 Aralık Engeliler gününde değil, her daim hassasiyetle yaklaşarak, onlar için her fırsatta elimizden geleni yapmaktır. Unutmayalım her sağlıklı birey bir engelli adayıdır.

reklam

YORUM YAP