reklam
reklam
DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.955.3360.583
reklam

ENGİN ÇİMEN: “TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN ARABADAN İN BİSİKLETE BİN DİYORUZ”

Yayınlanma Tarihi : Google News
ENGİN ÇİMEN: “TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN ARABADAN İN BİSİKLETE BİN DİYORUZ”
reklam

Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliğine dikkat çekmek amacıyla bir bisiklet turu düzenledi. Karatekin Parkı’ndan başlayan tur, Alpsarı Göleti’nde sona erdi. Kulüp üyeleri, Çankırı Şehitliği’ne de uğrayarak vatanı uğrunda can veren kahraman şehitlerimiz için dua ettiler.

Davetlisi olduğumuz program hakkında haber sitemize açıklamalarda bulunan Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulüp Başkanı Engin Çimen, “Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, ektiğimiz toprak, balık tuttuğumuz dere, salıncak kurduğumuz çınar, yürüyüşe çıktığımız orman, çevremiz, yaşam alanımız.” dedi. “Peki bu güzel sözleri kaç yıl daha kullanabileceğiz?” sorusuyla da her gün daha fazla kirletilen doğanın çaresizliğine dikkat çeken Çimen, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Su, toprak, hava doğanın temel taşlarıdır. Bunlar olmadan hayat yaşanmaz. Doğa insan yaşamı için gerekli olan herşeyi bünyesinde bulundurur. Doğadaki tüm yaratılanların hepsi insan içindir. Toprak, su, madenler, akarsular, ormanlar, jeotermal hepsi insanların ihtiyaçlarına cevap veren kaynaklardır. Doğal kaynaklarımız ve doğa zenginliklerimiz her geçen gün azalmakta ve kirlenmektedir.

Sanayileşme ve kentlerdeki hızlı nüfus artışı, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirliliği, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Günümüzde küresel ısınma ile iklim farklılıkları meydana gelmeye başlamıştır. Aşırı kuraklık, sel, don, buzulların erimesi, içilebilir temiz suyun kirlenmesi son dönemlerde karşılaştığımız önemli sorunlardandır.

Bu nedenlerin başında da Araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliği vardır.

Hava kirliliğinin hayatımız üzerinde pek çok olumsuz etkisi var. Kentlerde hızlı nüfus artışı ve buna paralel olarak artan motorlu taşıt kullanımı ile yayılan egzoz gazları hava kirliliğinin artmasına neden olan unsurlardan. “Peki araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliği önlemek mümkün mü?”, “Araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliğini önlemek için neler yapılabilir?”
Hava kirliliğinin artmasındaki en önemli unsur taşıtlardan yayılan karbon monoksit, azot oksitler, hidrokarbonlar ve kurşundur. Günlük hayatta ulaşım alışkanlıklarımızı düzenleyerek ve birkaç küçük detaya dikkat ederek hem hava kirliliğini azaltmak hem de bütçemizi korumak mümkün.
Öncelikli olarak toplu taşıma araçlarını tercih etmek kişi başına düşen karbon salınımını azalttığı için en çok önerilen hava kirliliğini azaltma yöntemidir. Bunun dışında bisiklet ile ulaşımın tercih edilmesi hem çevreyi korumanızda etkili olacak , hem de sağlığınız ve bütçeniz için de fayda sağlayacaktır.
Bizler de Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Ailesi Olarak Dünya Çevre Günün de Bisikletlerimizle Alpsarı Göleti’ne giderek Bisiklet ile de ulaşımın sağlanabileceğini göstermiş olduk. Toplamda 50 km’lik bir yol kat ederek hem çevremizi hem de sağlığımızı korumuş olduk. İnşallah şehrimize ve ülkemize örnek olur. Sayın Devlet büyüklerimizin de Bisiklet kullanımı için gerekli altyapı çalışmalarını yapmasıyla daha güvenli sürüşler olacak ve daha fazla insanımızı bisiklet kullanımına teşvik edecektir. Bizlere yolculuğumuz esnasında eşlik eden Emniyet, Jandarma ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.”

reklam

YORUM YAP