reklam
reklam
DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125
reklam

EML ÖĞRENCİLERİNİN PROJESİ FAYDALI MODEL OLARAK TESCİLLENECEK

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

      Vocathlon: Mesleki Girişim Maratonu 2020 Programı’nda dereceye giren meslek lisesi öğrencilerinin “Yeni Ekim Çağı: BEHÇE+T” isimli projesi faydalı model olarak tescillenecek.

       Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ’nın “Kadınların ve Gençlerin İşgücü Potansiyelinin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı” kapsamında düzenlediği “Vocathlon 2020: Mesleki Girişim Maratonu” Programı’nda Tarımda Süper Güç takım adıyla yarışan Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin “Yeni Ekim Çağı: BEHÇE+T” isimli projesine sağlanan destekle faydalı model koruması tescil belgesi alınacak. Kastamonu Üniversitesi Teknokent’in, Vocathlon 2020: Mesleki Girişim Maratonu kapsamında takımların iş fikirlerine sağlamayı taahhüt ettiği patent desteği ile “Yeni Ekim Çağı: BEHÇE+T” projesi için Türk Patent ve Marka Kurumu’na faydalı model başvurusunda bulunuldu. Başvuru süreci Araştırma Raporu Talep süreciyle devam ediyor. Alınacak faydalı model koruma tescili ile projenin taklit edilmesine karşı 10 yıl boyunca koruma altında olacak.

Proje işçilik, verimlilik ve çiftçi hayatına önem veriyor

Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı proje tarımda ekim döneminde çiftçilerin mibzer dolumlarında karşı karşıya kaldıkları zor ve hayati tehlikelerin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor. İnsana ihtiyaç duymayan sistem kendisi helezon yardımıyla silodan aldığı tohumları uygun bir şekilde tarlaya ekebiliyor. İşçilik maliyetlerini ortadan kaldırdığı için proje, çalışan sayısının sınırlı olduğu aile işletmelerine büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca insan hatalarından kaynaklanan dengesiz ekim sorunlarını da ortadan kaldırarak tarladan yüksek verim elde edilebilmesine imkân veriyor.

reklam

YORUM YAP