reklam
reklam
DOLAR 31,0084 % 0.3
EURO 33,5544 % 0.28
STERLIN 39,1336 % 0.22
FRANG 35,2086 % 0.36
ALTIN 2.016,14 % 0,20
BITCOIN 1.605.601 0.118
reklam

ELEKTRİKTE KAYIP KAÇAK BEDELİNİ 5 YIL DAHA ÖDER MİYİZ ???

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Türkiye’de son zamanlarda gittikçe artan kaçak elektrik kullanımı, faturasını düzenli ödeyen vatandaşı zor durumda bırakıyor. Faturalara yansıtılan kaçak elektrik bedeline çözüm aranması beklenirken, Meclis’e getirilen 5 Ekim tarihli yeni yasa teklifine göre, ülke genelindeki kayıp ve kaçak elektrik kullanımının bedelini 5 yıl daha vatandaş ödeyecek.

Kayıp kaçak bedelleri için 31 Aralık 2015 tarihinde bölgesel hesaplamadan vaz geçilmiş, kayıp-kaçak bedellerinin geçici bir süreyle yurt genelinde bütün abonelerden tahsil edilmesine ve bu sürenin de 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermesine karar verilmişti. Geçtiğimiz Pazartesi günü, bu sürenin yine 5 yıl daha uzatılması için Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu.

Kanun teklifinin 40. maddesinde yer alan düzenleme şu şekilde:

“Düzenlemeye tabi tarifeler üzerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicileri, dağıtım bölgeleri arası maliyet farklılıkları nedeniyle var olan fiyat farklılıklarından kısmen veya tamamen koruyacak şekilde tesis edilmiş ve uygulamaya ilişkin hususları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca hazırlanan tebliğ ile düzenlenmiş fiyat eşitleme mekanizması içerisinde tüm kamu ve özel dağıtım şirketleri ile görevli tedarik şirketleri yer alacak.

Fiyat eşitleme mekanizması 31 Aralık 2025 tarihine kadar uygulanacak. Fiyat eşitleme mekanizmasının uygulandığı süre boyunca ulusal tarife uygulamasının gerekleri esas alınacak ve ulusal tarifede çapraz sübvansiyona yer verilecek. Ulusal tarife, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca hazırlanacak ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu onayıyla yürürlüğe girecek.

Bu sürenin beş yıla kadar uzatılmasına Cumhurbaşkanı yetkili olacak. Fiyat eşitleme mekanizmasının uygulandığı dönemde tüm hesaplar ilgili mevzuata göre ayrıştırılarak tutulacak.”

Eğer bu kanun teklifi Meclis’ten geçerse kârını vatandaşla paylaşmayan dağıtım şirketleri zararını vatandaşa beş yıl daha ödetecek. Ne diyelim, yorumu sizlere bırakıyoruz…

reklam

YORUM YAP