17° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ELDİVEN VE MASKELER İÇİN YENİ DÜZENLEME

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca tek kullanımlık maske, eldiven gibi sağlık malzemesi atıkları hakkında yeni bir genelge yayımlandı. Buna göre sokakta, ev ve işyerlerinde kullandığımız eldiven ve maske atıkları en az 72 saat bekletildikten sonra evsel atık olarak belediyeye teslim edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yayımlanan genelge hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Koronavirüs salgınıyla mücadele […]
Genel - 8 Nisan 2020 17:51 A A

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca tek kullanımlık maske, eldiven gibi sağlık malzemesi atıkları hakkında yeni bir genelge yayımlandı. Buna göre sokakta, ev ve işyerlerinde kullandığımız eldiven ve maske atıkları en az 72 saat bekletildikten sonra evsel atık olarak belediyeye teslim edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yayımlanan genelge hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının bertarafına yönelik farklı ülkelerdeki uygulamaları da inceleyerek yeni tedbirler aldık. Bu atıkların bertarafında ‘72 SAAT’ kuralı getiriyoruz.

  • Maske-eldiven atıkları; kurum ve işletmelerin bina giriş- çıkışları ile ortak kullanım alanlarına yerleştirilecek biriktirme ekipmanlarında ayrı şekilde biriktirilecek. Geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra “evsel atık” olarak belediyeye teslim edilecek.
  • Ev ve işyerlerinde kullanılan maske ve eldiven atıkları, ağzı kapatılarak iç içe iki torbaya konularak, en az 72 saat süreyle insan temasından uzak bir bölümde bekletildikten sonra “evsel atık” olarak belediyeye teslim edilecek.
  • Sağlık kuruluşlarının karantina bölümleri ile karantina birimi olarak belirlenen yerlerde oluşan atıklar “tıbbi atık” olarak yönetilecek ve diğer atıklar ile karıştırılmaması sağlanacak.”
Genel - 17:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.