reklam
reklam
DOLAR32,1959% 0.18
EURO35,0353% 0.15
STERLIN41,1350% 0.21
FRANG35,3392% 0.46
ALTIN2.423,31% -0,25
BITCOIN67.990,00-1.13
reklam

ELDİVAN’DA “YAŞLILARA VE YAŞLI BAKIM HİZMETİ VERENLERE DESTEK” PROJESİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Eldivan Kaymakamlığı, Eldivan’da yaşayan yaşlılara destek olmak amacı ile iş birliği yaparak bir proje başlattı.

65 yaş üstü nüfusun ilçenin toplam nüfusuna oranı %20 olması ile ülkemizde yaşlı nüfusu yüksek olan ilçelerin başında gelen Eldivan’da yürütülen bu proje sayesinde ilçedeki tüm yaşlıların evlerinde ziyaret etmesi hedefleniyor. Eldivan Sağlık Hizmetleri MYO Yaşlı Bakımı Programı Dr. Öğr. Üyesi Barış Değer ve Evde Hasta Bakımı Programı Öğr. Gör. Yadigâr Ordu tarafından yürütülen projede ekipler üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Eldivan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ise projeye sağladığı veri desteği ile proje ekiplerinin bütün yaşlılara ulaşmasını kolaylaştırıyor.

Projeyi ve yapılan uygulamaları Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya bir sunumla anlatan Eldivan Sağlık Hizmetleri MYO Yaşlı Bakımı Programı Öğretim Üyesi Dr. Barış Değer, “Ziyaret ettiğimiz evlerde yaşlılarımızı dinleyerek onlara verdiğimiz değeri ve kendilerinin bizim için ne kadar önemli olduğunu anlatıyoruz. Öğrencilerimiz ile yaşlılarımız arasında gönül bağı kuruyor ve hem gençlerimizin geçmişi bilmesini sağlamayı hem de yaşlılarımıza gençlere bıraktıkları bu ülkenin nereden nereye geldiğini anlatmayı amaçlıyoruz. Bunun yanında yaşlılarımızın sağlık sorunları ve sosyal ihtiyaçları tespit edilerek yaşam kaliteleri ölçülüyor. Böylece sorunlarına çözüm olabilecek çalışmalar başlatılıyor. Ayrıca yaşlı bakım hizmeti verenlerdeki bakım yükü ölçülüyor. Bakım yükü yüksek çıkanlara yönelik yüklerini hafifletecek bir program düzenlenmesi planlanıyor.  Bu konuda bize destek olan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve Eldivan Kaymakamımız Sayın Emre Oğuztürk’e teşekkür ediyoruz.” dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı da önemine vurgu yaptığı bu projeyi hazırlayan, uygulayan ve destekleyip emek veren bütün paydaşlara teşekkür ettiğini ifade etti.

Rektör Ayrancı, “Her zaman söylediğim bir şey var; biz bir şehir üniversitesiyiz. Şehrin küllî ve bilimsel aklı olarak bulunduğumuz her yerde bilimi, yaşam kalitesini, kültürel ve sosyal zenginlikleri gün yüzüne çıkarmak ve insanımızın hizmetine sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu proje de bu anlamda çok önemli. Yaşamları boyunca bu ülkenin, şehrin ve ilçenin gelişimi için çalışıp üreten insanlarımıza insanın yaradılışının gereği olan bu zor zamanlarında, imkânlar ve şartlar ölçüsünde hayatlarını kolaylaştırmak için elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Maddi, manevi ve insan gücü bakımından destek verilirse bu proje daha da genişletilebilir, tüm ilde uygulanabilir ve şartları daha da iyileştirilebilir. Bir kez daha özverili bir çalışmayı hayata geçiren çalışma arkadaşlarımı ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Ayrıca desteklerinden dolayı Eldivan Kaymakamlığımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

reklam

YORUM YAP