-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ELDİVAN KİRAZI KİRAZ CİPS OLARAK MARKETLERDE YERİNİ ALDI

Girişimci Salim Kara, uzun zamandır hayalini kurduğu iş yerini KOSGEB desteği ile açmayı başardı. Meyve kurutma tesisi hayalini uzun zamandır gerçekleştirmeyi arzulayan girişimci, KOSGEB Desteği ile Eldivan ilçesinde Meyve Kurutma tesisi kurdu. KOSGEB desteği ile meyve kurutma, dinlendirme, iklimlendirme,  yıkama makineleri alan girişimci Salim Kara, yurt dışına kuru meyve-sebze ihraç etmeyi hedeflediğini söyledi. Şu anda […]
Çankırı - 17 Kasım 2021 19:43 A A

Girişimci Salim Kara, uzun zamandır hayalini kurduğu iş yerini KOSGEB desteği ile açmayı başardı. Meyve kurutma tesisi hayalini uzun zamandır gerçekleştirmeyi arzulayan girişimci, KOSGEB Desteği ile Eldivan ilçesinde Meyve Kurutma tesisi kurdu.

KOSGEB desteği ile meyve kurutma, dinlendirme, iklimlendirme,  yıkama makineleri alan girişimci Salim Kara, yurt dışına kuru meyve-sebze ihraç etmeyi hedeflediğini söyledi. Şu anda tesiste 3 kişiyi istihdam ettiğini ancak işleri büyüterek bu sayıyı artırmaya çalışacağını anlatan Kara, geleneksel olarak dışarıda kurutulan sebze ve meyvelerin toz ve sinek gibi etkenlere maruz kaldığını, tesiste ise el ve yabancı madde değmeden meyvelerin organik olarak kurutulduğunu aktardı.

“Çocuklarımız sağlıksız cipsler yerine meyve cipsleri yemeli. Bunun için de okul kantinlerine girmeyi çok istiyoruz.” diyen Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu üretimi de kendi topraklarımızda, kendi bölgemizde büyütmek istiyoruz. İç piyasada da yer alacağız ama hedefimiz ülkemize döviz kazandırmak. Özellikle Eldivan ilçemizin meşhur kirazını kurutarak dünyaya duyurmak istiyoruz. Kirazın yanı sıra cennet hurması, mandalina, portakal, armut, üzüm, elma, çilek, kavun  kurusu da yapıyoruz.

Kendi ürünlerimize sahip çıkmak ve katma değer sağlamak için bu işe başladık. Aracılarla değil müşteriye ilk elden en doğal haliyle kendimiz ulaştırmak istedik. Bütün Türkiye Eldivan kirazını biliyor şimdi sıra kiraz cipsinde bizlere böyle bir imkân sağlayıp Eldivan ismini duyurmak adına desteklerini esirgemeyen Çankırı KOSGEB İL Müdürümüze ve müdürlüğümüz çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Çankırı - 19:43 A A
BENZER HABERLER