-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

“EKSEN TÜRKİYE” PROGRAMINA GENÇLERDEN YOĞUN İLGİ

Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın anlatımıyla, Yurt Hizmetleri bünyesinde Çınaraltı Gençlik Söyleşileri kapsamında “Eksen Türkiye” programı düzenledi. Programa; gençler ve protokol üyeleri yoğun ilgi gösterdi. 100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ak’ın açılış konuşmasıyla başladı. İl Müdürü Sadık Ak konuşmasında “Gençlik ve Spor […]
Çankırı - 24 Mart 2022 13:20 A A

Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın anlatımıyla, Yurt Hizmetleri bünyesinde Çınaraltı Gençlik Söyleşileri kapsamında “Eksen Türkiye” programı düzenledi. Programa; gençler ve protokol üyeleri yoğun ilgi gösterdi.

100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ak’ın açılış konuşmasıyla başladı.
İl Müdürü Sadık Ak konuşmasında “Gençlik ve Spor Bakanlığımız, gençlerimizin dünyadaki gelişmeleri görebilmesi için, gençlerimizin dünyadaki gelişmelere uygun yetişmesi için çok ciddi yatırımlar yapıyor. Gençlerimizin yeterli donanıma sahip olabilmesi için pek çok imkanı ücretsiz olarak sunuyor. Kamuoyu tarafından bilinen, sahasında uzman birçok araştırmacı, yazar ve bilim insanını gençlerimizle buluşturuyor. Kıymetli gençlerimiz, bu değişen dünyada, milletimizin ve Türkiye’mizin hak ettiği yeri alması için sizlere çok iş düşüyor. Bu vesileyle Mete Yarar hocamızdan istifade etmenizi diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Dünya gündemini, programa katılan gençlerle karşılıklı olarak değerlendiren Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Türkiye’nin ilerleyen süreçte nerede bulunacağının gençlerin elinde olduğunu söyledi. 2020’li yıllarda başlayan sürecin 2030’lara kadar dünyada hangi ülkenin büyüyeceğini, hangi ülkelerin yok olacağını, hangi ülkelerin toprak kaybedeceğini veya teknolojik olarak yüksek bir yere geleceğini göstereceğini belirten Yarar, “Öyle bir döneme denk geldiniz. Nasıl yaşayacağınıza siz üniversite öğrencileri karar vereceksiniz. Çünkü önümüzdeki dönemde geleceğiniz pozisyonlar itibarıyla farklı bir yerdesiniz.” dedi.

Mete Yarar, konuşmasını: “Biz tarih okurken her şey o kadar stabildi ki; bize İkinci Dünya Savaşı, Birinci Dünya Savaşı kitaplardan okutuldu. Yani aslında anlatılanların ne olduğunu görmedik ama sizler biraz şanslı, biraz şanssızsınız. Sizin hiç kitaptan okumanıza gerek yok. Her gün televizyonu açsanız, dünyanın nasıl bir emperyalizm, nasıl bir üçkağıt olduğunu, vatanın ne kadar önemli olduğunu, ülkeyi beraber götürebilecek iradenin toplumsal olduğunu çok rahat görebilirsiniz. Yani o dönemde diyorduk ki; Kurtuluş Savaşı yıllarında zararlı cemiyetler, yararlı Kuvayı Milliye grupları gibi isimlerle anıyorduk. Onlar sizin için misaldi, şimdi gerçek. Ukrayna’yı seyrediyorsunuz, Suriye’yi görüyorsunuz, Irak’ı, İran’ı görüyorsunuz. Karabağ daha yeni kurtarıldı. Gürcistan’ı görüyorsunuz. Bunların neredeyse hepsine şahit oldunuz. Çocukluğunuz bunları seyrederek geçti. Sizin tarih okumanıza gerek yok. Siz emperyalizmin dişinin ne kadar keskin olduğunu, kan değdiğinde nasıl parçaladığını fark ettiniz. Buna direnenler de bu işi kurtarmaya çalışan insanlar.” diyerek tamamladı.

Çankırı - 13:20 A A
BENZER HABERLER