14° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

EGZOZ MUAYENESİNDE YENİ DÖNEM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yıl başında uygulamaya koyacağı EGEDES ile egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar trafikte otomatik belirlenecek ve cezai işlem uygulanacak. Bakanlık, 1 Ocak 2020 itibarıyla kurduğu ve kapsamında otomatik plaka tanıma özelliği de olan Egzoz Denetleme Sistemi (EGEDES) aracılığıyla, uyarılara rağmen egzoz ölçümünü yaptırmayan araçları tespit edecek. Yeni yıl itibarıyla Ankara’da uygulamaya konulacak […]
Genel - 26 Aralık 2019 12:25 A A

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yıl başında uygulamaya koyacağı EGEDES ile egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar trafikte otomatik belirlenecek ve cezai işlem uygulanacak.

Bakanlık, 1 Ocak 2020 itibarıyla kurduğu ve kapsamında otomatik plaka tanıma özelliği de olan Egzoz Denetleme Sistemi (EGEDES) aracılığıyla, uyarılara rağmen egzoz ölçümünü yaptırmayan araçları tespit edecek. Yeni yıl itibarıyla Ankara’da uygulamaya konulacak sistem, 6 ay içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilecek.

İl müdürlüklerine bağlı denetim araçlarına monte edilecek sistemle plaka tanıma özelliği kullanılarak, ölçüm yaptıran araç sahipleri rahatsız edilmeden, trafik durdurulmadan denetim işlemleri gerçekleştirilebilecek. EGEDES’in uygulamaya geçmesi ile ölçüm yaptırmayan araç sayısında önemli oranda düşüş sağlanması hedefleniyor.

Çevre Kanunu kapsamında yıl sonuna kadar egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine yeni yıl itibarıyla 1895 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 790 lira idari para cezası uygulanacak.

Ölçümlerini kurallara uygun yapmayan ve iş yerinin kapatılmasına sebep olan istasyon sahibi, yetkilisi ve personelinin, yeni istasyon açmasına veya başka istasyonda çalışmasına izin verilmeyecek. Bu kişilerin tüm belgeleri iptal edilecek.

Genel - 12:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.