reklam
reklam
DOLAR 31,0240 % 0.05
EURO 33,7016 % 0.27
STERLIN 39,2561 % 0.08
FRANG 35,3069 % 0.14
ALTIN 2.021,07 % 0,14
BITCOIN 1.618.345 -0.827
reklam

DÜNYANIN EN PAHALI BİTKİSİ SAFRAN ARTIK ÇANKIRI’DA ÜRETİLİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
DÜNYANIN EN PAHALI BİTKİSİ SAFRAN ARTIK ÇANKIRI’DA ÜRETİLİYOR
reklam

Safran, sonbaharda yaprakları ile birlikte mor renkli çiçekler açan, soğanlı bir kültür bitkisidir. Triploid bir bitki olduğundan tohum vermez, soğanları ile üretilir. Safran bitkisinin iklim isteği asmaya benzerlik gösterir ve rüzgara karşı korunmuş güney yamaçlarda iyi yetişen Safran; baharat, boya maddesi, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılıyor. ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilmekte, 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebiliyor.

Ayrıca kilogramı yüksek fiyattan alıcı bulduğu için “dünyanın en pahalı baharat bitkisi” olarak da adından söz ettiren Safran bitkisi artık ilimizde Arif Gökdemir  tarafından Merkez-Ünür Köyü Acıdere Mevkiinde üretilmeye başlandı. İl Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Düzgün çiftçimizi ziyaret ederek, safran bitkisi üretim alanında incelemelerde bulundu.

İl Müdürü Düzgün konu ile ilgili olarak, “İlimizde önemli bir üretim payına sahip olan buğday, arpa gibi tarımsal ürünlerin yanında alternatif ürünlerin yetiştirilmesi üreticimiz için önemli bir gelir kaynağı olacaktır. Safran üretimi İlimizdeki münavebe sistemini artırarak çeşit zenginliği sağlanması açısından da olumlu katkıda bulunacaktır. Safran üretimine elverişli araziler değerlendirilerek, yerel potansiyelin harekete geçirilmesi, kaynakların yerinde ve etkin kullanılması ve değerlendirilmesi sağlanacaktır. Kırsal alanlarda küçük ve parçalı tarım alanlarından yüksek gelir sağlayarak dar gelirli vatandaşların refah seviyesi yükseltilmiş ve şehirlere göç bir nebze de olsa engellenmiş olacaktır. İl Müdürlüğü olarak İlimiz iklim şartlarında yetiştirilme imkanı olan tüm tarımsal ürünlerin çiftçilerimize kazandırılması için çalışmalara devam etmekteyiz.” dedi.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.