-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

DÜNYA ANTİMİKROBİYAL FARKINDALIK HAFTASI (18-24 KASIM 2022)

Global olarak toplumda antimikrobiyal dirençlilik farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 18 Kasımı içine alan hafta “Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası” olarak kutlanmaktadır. Antimikrobiyal direnç; bakteri, mantar, virus ve parazitlerin tedaviye direnmesi, tedavisi daha zor olan enfeksiyonlara, bunların yayılmasına, ağır hastalıkların ve ölümün artmasına sebep olur. Antimikrobiyaller; antibiyotikleri, antiviralleri, antifungal ve antiprotozoal ilaçları içeren, insanlar, hayvanlar ve […]
Genel - 22 Kasım 2022 22:46 A A

Global olarak toplumda antimikrobiyal dirençlilik farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 18 Kasımı içine alan hafta “Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Antimikrobiyal direnç; bakteri, mantar, virus ve parazitlerin tedaviye direnmesi, tedavisi daha zor olan enfeksiyonlara, bunların yayılmasına, ağır hastalıkların ve ölümün artmasına sebep olur. Antimikrobiyaller; antibiyotikleri, antiviralleri, antifungal ve antiprotozoal ilaçları içeren, insanlar, hayvanlar ve bitkilerdeki hastalıklarla savaşmaya yarayan çok hayati araçlardır. İnsanlarda, çiftlik hayvanlarında ve tarımda aşırı ilaç kullanımı, temiz suya erişimdeki güçlük, sanitasyon ve hijyendeki zayıflık, antimikrobiyal dirençle mücadelede bütün dünya için tehdit oluşturur.

Antimikrobiyallerin gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare akılcı kullanımıdır. Bunun sağlanabilmesi için öncelikle kanıta dayalı tanı yöntemleri kullanılarak enfeksiyonların tanısının doğru konulması gereklidir. Hijyen, sanitasyon, sağlık bakımı, el hijyeni gibi standart önlemleri içeren gerekli bütün enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanmasının sağlanması, aşı ile önlenebilen hastalıklarda etkili bağışıklama programlarının yürütülmesi de önem arz etmektedir.

Bakanlığımızın “Farkındalığı Yaygınlaştırın, Direnci Önleyin” sloganı doğrultusunda Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftasını kutluyorum.

Tüm halkımıza sağlıklı günler dilerim.

Dr. Hüseyin SARIKAYA
İl Sağlık Müdürü

Genel - 22:46 A A
BENZER HABERLER