reklam
reklam
DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.959.125-0.178
reklam

DR EKREM KARAKAYA’NIN KATLEDİLMESİ ÜLKE GÜNDEMİNE OTURDU

Yayınlanma Tarihi : Google News
DR EKREM KARAKAYA’NIN KATLEDİLMESİ ÜLKE GÜNDEMİNE OTURDU
reklam

6 Temmuz Çarşamba günü Konya Şehir Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı olarak çalışan Dr. Ekrem Karakaya’nın, görevi sırasında, hasta yakını Hacı Mehmet Akçay tarafından katledilmesi ülke gündemine oturdu. Ülkenin birçok yerinde protestolar ve basın açıklamaları yapılırken, yurt genelindeki birçok sendika ve derneğin ortak kararıyla sağlık çalışanları tüm yurtta 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Çankırı Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen doktorlar ve sağlık çalışanları da Dr. Ekrem Karakaya’nın katledilmesini bir basın açıklamasıyla kınadılar. Hekim-Sen ve Çankırı Aile Hekimleri Derneği (ÇANKAHED) tarafından yapılan açıklamada son zamanlarda artan sağlıkta şiddet olayları kınandı ve yetkililerden bir an önce bu olaylara çare bulunması istendi.

Saygı duruşunun ardından yapılan Hekim-Sen’in açıklaması şu şekilde:

“Değerli meslektaşlarım ve sağlık çalışanı mesai arkadaşlarım.

Bugün ne yazık ki derin üzüntü ve acı içinde Kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya meslektaşımızın canice katledilmesi nedeniyle buradayız. Şehidimize Allah’tan rahmet, geride kalan başta eşi, çocukları, anne babası olmak üzere tüm sevdiklerine ve sağlık camiasına sabır ve başsağlığı diliyoruz, mekânı cennet olsun. Bundan sonra şifa dağıtamayacağı nice hastalara da başsağlığı diliyoruz.

Hepimiz üzgünüz, kırgınız ve kızgınız. Sıranın ne zaman bize geleceği endişesi ile eşimizi, çocuklarımızı evde bırakarak her gün hastaneye geliyoruz. Sağlıkçılar olarak kendimizi sahipsiz, değersiz ve kale alınmadığımızı hissediyoruz. Bugüne kadar yazdığımız mektupları, yazıları ve basın açıklamalarını görmezden gelen devlet büyüklerimizin sesimizi duymasını umuyoruz.

Sağlıkta şiddet yasası ile suçun katalog suçlar kapsamına alınması, şiddetin çözümü değildir. Katalog suç olması, yetişmesi yıllar alan bir hekimin katledilmesine engel olmuyor. Uygulanamayan kanunların çıkması şiddeti önlemiyor. Caydırıcı cezalar olmadıktan sonra bu şiddet son bulmayacaktır.

Bugün bir alışveriş merkezine, bir devlet kurumuna girerken x-ray ve metal dedektörü ile insanlar kontrol edilirken, şifa dağıtan hastanelerimize silah ve kesici aletlerle girilmesine nasıl müsaade ediliyor. Örneğin ben bir doktor olarak atanma evraklarımı Sağlık Bakanlığı’na götürdüğümde, doktor olan eşimi dahi yanımda içeriye almazlarken bu caniler elini kolunu sallayarak silahla hastanelerimize girebiliyorlar. Bu durumu hiçbir akıl ve mantıkla açıklayamayız.

  • Bizler, sağlık camiası olarak şiddet ve ölüm korkusuyla çalışmak istemiyoruz.
  • Bizler, sözlü ve fiziksel tehdit altında çalışmak istemiyoruz.
  • Bizler, hastaneye korkarak gelmek istemiyoruz.

Bir an önce bu endişelerimizi ortadan kaldırmak için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını istiyoruz. Şunu da biliyoruz ki bu sorun sadece ceza ve önlemler ile çözülemez. Toplum olarak bilinçlenme ve doğru eğitim ile bu sorunun temelini kurutabiliriz. Bizim isteğimiz, bu mesleğe gönül verdiğimiz ilk gün ile aynı: İNSANLARIN ŞİFA BULMASI…

Bugün baktığımızda Türkiye’de her 2,5 dakikada bir vatandaşımız, kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bizler birer Kardiyolog olarak, sayısız kalp krizi geçiren veya kalbi duran hastanın hayata tutunması için gece gündüz, saat gözetmeksizin çaba sarf ederken hiçbir hasta ve yakınından karşılık beklemedik. Sadece onların sağlığını istedik. Bir cerrah hastasını ameliyat ederken hastanın iyi olmasından başka birşey düşünemez. Bu istek tüm hekim arkadaşlarımız ve sağlık camiamız için geçerlidir.

Bizler terimizin son damlasına kadar hastanın iyi olması için, tıbbın tüm imkanlarını kullanıyoruz ve kullanmaya da devam edeceğiz. Hayatımızı, bu mesleği en doğru şekilde icra edebilmek üzerine inşa ettik. Kendimizi zorlu sınavlardan ve eğitim süreçlerinden geçirdik ki insanlığa katkımız olsun. Bir hekim öldürüldüğünde aslında bir kişi ölmüyor, o hekimin şifa dağıtacağı sayısız insan da öldürülmüş oluyor.

Artık bu olayların son bulmasını dileyerek, onuruyla gece gündüz insan hayatı için emek veren Dr. Ekrem Karakaya’ya kıyan zihniyetin sonsuza kadar karşısındayız, ona sıkılan kurşunlar hepimize sıkılmıştır. Basın ve medya yasakları sesimizi sustursa da gönlümüzdeki yangını susturamaz.”

Bize kapı gösterilse de bizler şerefli beyaz önlüklerimizle, hekimlik mesleğinin onuru ve şerefi ile burada meslektaşımızın yasını tutuyoruz.

Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) Örgütlenme Komisyonu Üyesi Dr. Mehmet Afacan’ın da hazır bulunduğu ÇANKAHED Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Dr. Aysun Eren, “Şehit meslektaşımıza Allahtan rahmet, yakınlarına ve tüm sağlık camiasına başsağlığı ve sabırlar dileriz.” sözleriyle başlayan açıklamasına şöyle devam etti:

“Saygıdeğer meslektaşlarımız ve vatandaşlarımız…

Savaşta bile düşman tarafından dokunulamayan, dokunulması savaş suçu sayılan hekimlere sistematik olarak her gün uygulanan şiddet dün Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’yı aramızdan almıştır.

– En önemli özelliği insanları ve insanlığı yaşatmak olan hekimlere ve sağlık çalışanına şiddet uygulamak vatan hainliğidir, her zaman en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Uygulanan şiddeti engelleyecek tek güç olan hukuk ise sözde yasal düzenlemelerle canilerin, katillerin hekimlere uyguladığı şiddeti, caniliği yanlarına bırakmaktadır.

– Daha önce de bir hasta yakını tarafından görevi başında sırtından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan cinayetinden beri yıllardır yetkililer her platformdan uyarılmasına rağmen sesimizi duyan olmadı.

– Sadece yakın tarihimizde bile onlarca arkadaşımız hayatını kaybetti

  • Dr. Aynur Dağdemir
  • Dr. Edip Kürklü
  • Dr. Göksel Kalaycıoğlu
  • Dr. Kâmil Furtun
  • Dr. Hüseyin Ağır
  • Dr. Fikret Hacıosman, işyerlerinde uğradıkları cinayetler sonrası hayatlarını kaybetti ve ismini sayamadığımız yüzlercesi hatta binlercesi çok ağır şiddete maruz kaldı.

– AVM’lere bile bıçakla, silahla girilmezken hasta görünümlü caniler ve katiller, artık sağlık merkezlerine caniliği önceden planlayarak gelmeye başladı.

– Hekimler ve sağlık çalışanlarınca ihbar edilen on binlerce beyaz koda rağmen yıllardır sistematik şiddetin önlenememiş olması atılan sözde adımların hiçbir işe yaramadığını açıkça göstermektedir.

– Bizler bu cinayetlerin sorumlusunun, iyi yönetilemeyen, popülist sağlık politikaları olduğunu çok iyi biliyoruz.

– Toplumda yaygınlaşan şiddeti sağlık merkezlerinde de normalleştiren , okumuşu cahile ve caniye kırdıran yaklaşım artık sağlık sistemini işleyemez duruma getirmiştir.

– Şu an Uzm. Dr. Ekrem Karakaya’yı evlatları eşi ve sevenleri toprağa veriyor ve onlarla birlikte bütün sağlık camiasının içi yanıyor. Yasımızı tutup acımızı paylaşmamız bile hızlıca alınan adli kararlarla engellenmeye çalışılıyor.

– Bize kapı gösterilse de bizler şerefli beyaz önlüklerimizle, hekimlik mesleğinin onuru ve şerefi ile burada meslektaşımızın yasını tutuyoruz.

– Her zamankinden daha kararlı ve daha güçlü bir şekilde, birlik ve beraberlik duygusu içerisinde meslektaşımız Uzm. Dr. Ekrem Karakaya’yı ebediyete uğurlarken kendisine bir kez daha Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

Basın açıklamaları, Dr. Ekrem Karakaya’nın ruhuna okunan Fatiha ve dualarla sona erdi.

reklam

YORUM YAP