Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

DÖNMEZ: “KURUŞ SENDİKACILIĞI DEĞİL DURUŞ SENDİKACILIĞI”

Eğitim Bir-Sen Çankırı Şubesi, olağan İl Divan Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Koç Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, AK Parti Grup Başkanvekili M.Emin Akbaşoğlu, Milletvekili Salim Çivitcioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Ahmet Dönmez, Eğitim Bir-Sen ilçe yöneticileri ve sendika üyeleri katıldı. Divan Kurulu toplantısında mikrofona ilk gelen […]
Eğitim - 13 Mayıs 2023 16:40 A A

Eğitim Bir-Sen Çankırı Şubesi, olağan İl Divan Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Koç Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, AK Parti Grup Başkanvekili M.Emin Akbaşoğlu, Milletvekili Salim Çivitcioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Ahmet Dönmez, Eğitim Bir-Sen ilçe yöneticileri ve sendika üyeleri katıldı.

Divan Kurulu toplantısında mikrofona ilk gelen isim Eğitim Bir-Sen Çankırı Şube Başkanı Ahmet Dönmez oldu. “Mazlumun mağdurun yanında yer almak adına kuruş sendikacılığı değil duruş sendikacılığı yapan bir teşkilattır Eğitim Bir-Sen.” sözleriyle konuşmasına başlayan Dönmez,

“Bu noktada Türkiye’nin geldiği süreç, yaşadığımız dönemeç Türkiye’ye çağ atlatan mağdur ve mazlumun yanında olan dünya mazlumlarına ses veren bir liderin yanında olmak taraf tutmaksa evet ben Ayasofya’yı açan, taksime camii yapan, öğretmenin değerini bilen, haktan yana hakikatten yana tarafım. Kim ne derse desin, istifa etmek isteyen etsin, nereye gitmek isteyen varsa gitsin. Rüzgârın kayadan götüreceği tek şey tozdur. Kaya yerinde dimdik duracaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla memuru, öğretmeni hak ettiği değere taşıyarak en düşük memur maaşını hizmetli maaşının üzerine çıkardığını belirten Dönmez, bu süreçte emeği geçen sendika temsilcilerine, öğretmenlere, 25 gündür uğraşıp bu süreci takip eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a, Çankırı Milletvekilleri M.Emin Akbaşoğlu ve Salim Çivitcioğlu’na teşekkürlerini sundu.

Çankırı’da acilen ihtiyaç duyulan Öğretmenevi için söz aldıklarını ancak Halk Eğitim Merkezi, Rehberlik Araştırma Merkezi, Bilim Sanat Merkezi gibi eksiklerin bulunduğunu söyleyen Ahmet Dönmez Çankırı’daki okullara ataması yapılan 146 öğretmen kadrosu için de Milletvekillerine ve İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’e teşekkür etti.

Dönmez, konuşmasına şöyle devam etti:

“Öğretmenlerimizin Uzman Öğretmen, Başöğretmen olması noktasında meslek kanunumuz çıktı, eksikleri var mıdır mutlaka vardır. Bunların giderilmesi noktasında özellikle göreve yeni başlamış ve 10 yıla kadar olan öğretmenlerimizin sıkıntıları da diğer sıkıntılar da Ağustos’taki toplu görüşme sürecinde görüşülecek. Bunların hepsini orada Ali Yalçın Başkanımız halledeceğine olan inancımız güvencemiz, Sedat başkanımızın halledeceğine orada ter akıtacağına şüphemiz yok.

Biz dünyanın dört bir yanında mazlumun, mağdurun, öğretmenin sesi nefesi olmak adına değerlerini kaybetmeden diğerlerine göre değil, Anadolu’nun, İslam’ın, dinin, Kur’anın, ezanın değerlerine göre sendikacılık yapmayı düstur edindik. Gündüz iyici gece yiyici olmadık. Diyarbakır annelerine gidiyorsunuz diye üyelerimizi ihraç etmedik. Baskı yapılıyor naralarına rağmen, baskı yapmadan kimseyi incitmeden kırmadan sendikal anlayışı benimsedik. 15 Mayıs mutabakatında da bizleri yetkiye taşıdığınız için emeklerinizden ötürü hepinize teker teker teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.”

Toplantıya katılan AK Parti Milletvekili Salim Çivitcioğlu da, kendisini Memur-Sen ailesinin bir ferdi olarak gördüğünü ve her zaman Memur Sen’in yanında olarak sorunlarına çözüm arayışı içinde olduğunu belirtti. Çivitcioğlu depreme dayanıksız bulunan okullardaki güçlendirme çalışmalarından, eksik bulunan öğretmen kadrolarına yapılan yeni atamalardan, memur zamlarından söz ettiği konuşmasında, “Hemen okullar bölgesi dediğimiz noktada lojmanların yıkıldığı noktaya zannediyorum 4.500 5.000 metrekare genişliğinde bir alanda yeni bir öğretmenevinin temelini atacağız. Projesini yapacağız ve sizlerin hizmetine sunacağız. Gazi İlkokulu’nun bulunduğu bölgeye 2 bin metrekare oturumda, 6 bin 500 metrekare kapalı alanda, zemin artı 4 kat olmak üzere sosyal ve teknik donatıya sahip yeni bir İl Halk Kütüphanesi yapıyoruz. Şimdiden hayırlı olsun diyorum.” sözleriyle yeni yapılacak olan Öğretmenevi ve Kütüphane’nin müjdesini verdi.

Çivitcioğlu, Çankırı’nın en büyük sorunlarından olan konut sorununu da 5 senede merkeze 5 bin konut yaparak en aza indireceklerinin sözünü verdi. Türkiye’ye 21 yıllık AK Parti iktidarında kazandırılan yatırımlardan da söz eden Çivitcioğlu, 14 Mayıs seçimleri için destek istedi.

Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, Sendika olarak depremzedelere yapılan yardımları anlatarak başladığı konuşmasında “Sendikal anlamda öğretmenler ve memurlar ne kazandılarsa Eğitim Bir-Sen sayesinde kazandı.” dedi. Yavuz konuşmasında Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen olarak sendikal alandaki kazanımlarını tek tek katılımcılara anlattı.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili M.Emin Akbaşoğlu ise konuşmasında gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. En düşük memur maaşının 22 bin Lira olarak belirlendiğini belirten Akbaşoğlu, asıl sorunun Biden’ın masasının ve Biden’ın planının mı  yoksa Erdoğan’ın vefasının ve milletin iradesinin mi kazanacağı olduğunu söyledi. Akbaşoğlu, konuşmasının sonunda 14 Mayıs seçimleri için destek istedi.

Program, Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz’un katılımcıların sorularını cevaplamasıyla sona erdi. Program sonunda Eğitim Bir-Sen’den yapılan açıklamada, “Eğitim Bir-Sen Çankırı Şubesi olarak düzenlediğimiz İl Divan Kurulu toplantımızı büyük heyecanla gerçekleştirdik. Genel Sekreterimiz Talat Yavuz Başkanımızın katılımıyla gerçekleşen toplantımıza Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoglu ve Milletvekili Salim Çivitcioğlu katılım sağladılar. İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ve Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, İlçe Başkanları ve yönetimleri, işyeri temsilcilerimiz, Memur Sen’in bağlı hizmet kolları Sendika Başkanlarının katılımı neticesinde coşkulu bir toplantı oldu. Basın mensuplarına ve katılım sağlayan teşkilatımıza, misafirlerimize gönülden teşekkür ederiz.” ifadelerine yer verildi.

Eğitim - 16:40 A A
BENZER HABERLER