-2° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

DİŞ TABİBİ KALAYCI’DAN KORONAVİRÜSE KARŞI MÜTHİŞ BULUŞ

Çankırı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) diş hekimlerinden Osman Kalaycı Koronavirüsten korunmak için çok basit ama aynı zamanda çok kullanışlı müthiş bir buluşa imza attı. Boş vakitlerinde evinde kendi kendine geliştirdiği bir maskeyle, hastasından sağlıkçısına herkesin rahatlıkla koronavirüsten korunabileceğini iddia eden D.T.Osman Kalaycı “Bu maske koronavirüsle mücadelede dünyada çığır açacak bir buluş” diyor. Maskenin […]
Çankırı - 14 Nisan 2020 23:42 A A

Çankırı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) diş hekimlerinden Osman Kalaycı Koronavirüsten korunmak için çok basit ama aynı zamanda çok kullanışlı müthiş bir buluşa imza attı.

Boş vakitlerinde evinde kendi kendine geliştirdiği bir maskeyle, hastasından sağlıkçısına herkesin rahatlıkla koronavirüsten korunabileceğini iddia eden D.T.Osman Kalaycı “Bu maske koronavirüsle mücadelede dünyada çığır açacak bir buluş” diyor. Maskenin özel filtre haznesine N95’de dahil her türlü filtre takılabiliyor olması maskenin her alanda rahatlıkla kullanılabilmesini sağlıyor.

Çevresinde Mucit Hoca olarak tanınan Kalaycı yeni buluşunu Türkiye’nin önde gelen bazı üniversiteleriyle paylaştığını ve hepsinden de çok olumlu görüşler aldığını söyledi. D.T.Osman Kalaycı, buluşunun diğer maskelerin tam tersine, üretim ve maliyet açısından da tahminlerin altında bir maliyetle üretilip dünya çapında satış rekorları kıracağını iddia etti.

Kalaycı, buluşunu görme isteğimizi de geri çevirmedi ve yayınlamamak şartıyla ürününü ve özelliklerini bizimle de paylaştı. Görünüş ve imalat olarak gayet basit gibi görünen maske, değiştirilebilir filtre özelliğiyle hastalar, sağlıkçılar, güvenlik görevlileri, kısaca toplumun her kesimi tarafından rahatlıkla kullanılabilecek süper bir maske. Ayrıca maske takılıyken elinizle yüzünüze (ve burnunuza) dokunma şansınız olmuyor. Bu da maskenin, hastalığın bulaşma riskini en aza indiren başka bir artı özelliği.

Kendi icat ettiği maskenin seri üretimi için yatırımcılardan gelecek tekliflere açık olduğunu da belirten Kalaycı maske hakkındaki açıklamalarına şöyle devam etti:

“Maskeme gerçekten çok güveniyorum, koronavirüsten ve diğer birçok hastalıktan korunmada dünyada çığır açacak bir buluş olacağına inancım sonsuz. Bu maske sayesinde Türkiye’de ve dünyada birçok insanın hayatının kurtulabileceği düşüncesi bile bizi ekstra heyecanlandırıyor. Şimdi tek hedefimiz girişimci yatırımcı bir kardeşimizle birlikte seri üretime geçip, bu maskeyi tüm dünyada insanların kullanımına sunmak.”

Çankırı - 23:42 A A
BENZER HABERLER