reklam
reklam
DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125
reklam

DİKKAT!!! GRİP ÖLDÜRÜYOR…

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Özellikle 7 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü yaşlılar için büyük risk oluşturan “İnfluenza Virüsü” griple karıştırıldığı için önemsenmiyor ve hastayı ölüme kadar götürebiliyor.

Uzmanlar, griptir diyerek kontrol altına alınmayan yüksek ateş, devam eden mide ve kas ağrılarında mutlaka doktora başvurulması gerektiğini belirtiyorlar. ‘Kuş ve domuz gribi’ gibi söylemlere de açıklık getiren uzmanlar, bu grip türlerini sağlıklı insanların atlatabileceğine dikkat çekti. İnfluenza virüsünün A-B-C şeklinde türleri olduğunu, daha önce de domuz gribi, kuş gribi gibi vakalara rastlandığını da hatırlatan uzmanlar “bireyin domuz gribinin olup olmaması önemli değil, domuz gribini normal sağlıklı bir insan da atlatabilir” dedi. Bu semptomatik tedaviler kendine iyi bakarak, istirahat ederek atlatılabilir ama risk altında olan grupların mutlaka hastaneye başvurması gerekiyor.

Hastalığın kendisini göstermesinden sonra yüksek ateşin kontrol altına alınamaması başta olmak üzere devam eden şikayetlerde mutlaka doktora başvurulması gerekiyor. Peki her grip olan hasta hastaneye başvurmalı mı? Hayır. O zaman zaten hastanelerde yer kalmazdı. Eğer bu şikayetlerimiz özellikle kontrol altına alınamayan yüksek ateşse, ateş düşürücüler ve ağrı kesiciler bazen fayda etmeyebilir. Hastanın iştahı tamamen kesilip yeterli sıvı alamıyorsa, mide bulantısı çok arttıysa, kas ağrıları çok arttıysa, özellikle solunum sıkıntısı arttıysa, öksürük çok şiddetlendiyse mutlaka hastaneye başvurulması gerekiyor. Eğer başvurulmazsa, komplikasyon denilen zatürre, orta kulak iltihapları gibi vücudu etkileyebilecek, hastane yatışını gerektirebilecek durumlara yol açabilir.

reklam

YORUM YAP