reklam
reklam
DOLAR31,5743% 0.66
EURO34,3023% 0.75
STERLIN40,1119% 0.92
FRANG35,6907% 0.47
ALTIN2.147,02% 2,19
BITCOIN2.123.1506.96
reklam

DEVREZ KIZLARYOLU BARAJI ÇOK YAKINDA TAMAMLANIYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
DEVREZ KIZLARYOLU BARAJI ÇOK YAKINDA TAMAMLANIYOR
reklam

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. M. Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı İl Başkanı Koray Erdoğan, İl Genel Meclisi Başkanı, Kurşunlu Belediye Başkanı ve İl Genel Meclisi Üyeleri ile birlikte Devrez Kızlar Yolu Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

Baraj İnşaatındaki incelemelere D.S.İ. 52. Şube Müdürlüğü personeli de katılım sağladı. Barajdaki çalışmalar hakkında bilgi veren Akbaşoğlu; “Çankırı Devrez Kızlaryolu Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Barajın tamamlanması ile Çankırı, Kastamonu ve Çorum illerinde yaklaşık 150 bin dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak, bölge ve ülke ekonomisine milyonlarca lira ek gelir ve katkı sağlanacak.” dedi.

Çankırı’nın İçme Suyu İhtiyacını da Karşılayacak

Akbaşoğlu, Çankırı’nın içme suyunu karşılayan Güldürcek Barajından yaklaşık üç misli fazla su tutacak olan Kızlaryolu Barajının Çankırı’nın içme suyu ihtiyacını da gidereceğini de ifade etti.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Akbaşoğlu ayrıca, “Devrez Kızlaryolu Barajı temelden 91.5 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 130 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olup faaliyete alındığında bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanmış olacak, Devrez Kızlar Yolu Barajı Sulaması Proje Yapımı işinin fiziki gerçekleşmesi %95’ler seviyesinde olup, en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.” açıklamasında bulundu.

Çankırı’nın Yeni Yaşam Alanı

Kızlaryolu Barajının Çankırı’lı hemşehrilerimizin ve bölge insanımızın yeni yaşam alanı olacağını belirten Akbaşoğlu
Çankırı Korgun Kurşunlu Yolundan Çankırı merkezden yaklaşık 20 dakikada barajın devasa göletine ulaşılabileceğini ifade etti.

Kızlar Yolu Barajı Hakkında Kısa Bilgi:

Kızlaryolu Barajı, Çankırı ili Kurşunlu ilçesinin 7 km güneydoğusunda, Devrez Çayı üzerinde talvegden 76,50 m, temelden 91,50 m yüksekliğinde SSB (Silindir ile Sıkıştırılmış Beton) tipinde bir barajdır.

Ayrıca, 15 GWh/yıl enerji (5 MW kurulu güç) ile hidroelektrik santral özelliğine sahip.

reklam

YORUM YAP