reklam
reklam
DOLAR32,1882% 0.16
EURO35,0283% 0.13
STERLIN41,1214% 0.19
FRANG35,3060% 0.37
ALTIN2.426,12% -0,14
BITCOIN68.154,94-0.645
reklam

DEVLET HASTANEMİZDE SAKRAL KİTLE AMELİYATI BAŞARIYLA YAPILDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

      Çankırı Devlet Hastanesi Beyin Cerrahisi Kliniği uzmanları Op. Dr. İsmail BOZKURT ve Op. Dr. Barış YAŞAR sakrumda (kuyruksokumu) tespit edilen kitle lezyonu başarılı olarak ameliyat ederek hastanın tam sağlığına kavuşmasına destek olmuşlardır.

Halk arasında kuyruk sokumu olarak bilinen alanda kemik yapılar haricinde belden aşağıyı kontrol eden pek çok sinir bulunmaktadır. Bu bölgede tümöral oluşumlar meydana gelmektedir. Sağlıklı dokuları koruyarak ve sinir hasarını en asgariye indirmek amacıyla bu tarz tümör ameliyatlarında nöromonitorizasyon – hasta genel anestezi altında iken, ameliyat edilen bölgedeki sinirlerin anlık takibi – kullanılmaktadır.

Sinir sistemi ya da çevre yapıların cerrahi girişimlerinde uygulanacak her türlü manipülasyon ve rezeksiyon girişimlerinin nöral dokuya zarar verme riski yüksektir.

Ameliyatların nöromonitorizasyon eşliğinde yapılmasının faydaları nelerdir?

Omurga ameliyatı olan birey ve yakınlarının ameliyatta gelişmesinden en korktukları komplikasyon sinir yaralanmasıdır. Sinir yaralanması, omurilik veya çıkan sinirlerin hareketine bağlı olarak gelişebilmektedir. Ancak son yıllarda sağlanan gelişmeler ve özellikle nöromonitorizasyonun kullanılmaya başlanması ile bu oran son derece düşüktür. Nörolojik yaralanma oranı bu ameliyatların yoğun yapıldığı alt yapısı uygun ve gelişmiş merkezlerde, nörofizyoloji eğitimi almış uzman denetiminde kullanılan nörolojik monitorizasyon ve bu ameliyatı çok sayıda yapan tecrübeli cerrahların elinde daha da az olmaktadır.

Ameliyat boyunca uzman tarafından takip edilen değerlerde bir değişiklik olduğunda cerrahı uyarmaktadırlar. Böylece hastada geri dönüşümsüz bir hasar (felç gibi) gelişmesi önlenerek yaşam kalitesinin düşmesi engellenmiş olur. Hasta kısa sürede ev ve iş hayatına geri dönebilmektedir.

Nöromonitorizasyon eşliğinde cerrahi prosedür ekip işi olup, nörofizyoloji eğitimi almış olan uzmanımız, ameliyathane personeli, hemşiresi, anestezi teknisyeni ve hastanın bu süreçte uygun doz altında uyutulmasını sağlamış olan anestezi uzmanlarının katkısı da büyüktür.

reklam

YORUM YAP