-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

DEMİRBAŞ: “VERİN YETKİYİ GÖRÜN ETKİYİ”

Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Temsilcisi Yüksel Demirbaş, sürekli artan fiyatların karşısında eriyen memur maaşlarını bir basın açıklamasıyla protesto etti. Demirbaş, Türkiye Kamu-Sen ARGE’nin yaptığı 2021 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarından örnekler vererek yaptığı açıklamasında şu ayrıntılara yer verdi: “TÜİK’ten alınan Kasım 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 4.633,86 TL […]
Çankırı - 9 Aralık 2021 23:30 A A

Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Temsilcisi Yüksel Demirbaş, sürekli artan fiyatların karşısında eriyen memur maaşlarını bir basın açıklamasıyla protesto etti. Demirbaş, Türkiye Kamu-Sen ARGE’nin yaptığı 2021 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarından örnekler vererek yaptığı açıklamasında şu ayrıntılara yer verdi:

“TÜİK’ten alınan Kasım 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 4.633,86 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 9.642,66 lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 269,52 TL, %2,88 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 94,74 TL, %2,69 oranında yükseldi ve 3.613,14 lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Kasım ayında 3.560,88 lira olarak tahmin edildi. Yapılan araştırmada, Kasım 2021 itibari ile ortalama 5.212,37 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %44,11’ini oluşturdu. TUİK verilerinde 1.261,53 lira olarak belirlenen kira gideri ise Kasım 2021 ortalama maaşının %24,20’sine denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %68,31’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak
zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %31,69’u kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur
ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim vb zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Kasım 2021 maaşından geriye yalnızca 1.651,80 TL kaldı.”

SEYYANEN ZAM VE REFAH PAYINDA ISRARLIYIZ

Kasım ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Temsilcisi Yüksel Demirbaş, “Ekonomik gelişmelere bakıldığında yapılacak düzenlemenin hayata geçirilmesi için Ocak ayının beklenmesine gerek yoktur” dedi. Demirbaş, açıklamasına şöyle devam etti:

“Sadece Kasım ayı asgari geçim sonuçlarımıza göre dar ve  sabit gelirlerin yaşadığı açmaz ortadadır. 6. Dönem Toplu sözleşme görüşmelerinde Türkiye Kamu-Sen olarak  seyyanen zam ve refah payı uygulamalarının bir an önce hayata geçirilmesi noktasında ısrarcı olmuştuk. İşte beklentimiz, yetkililerin ve kamu çalışanlarının, öngörülerimizde nedenle haklı olduğumuz ortada.

Son birkaç gündür basına yansıyan ve kamu görevlilerinin yakından takip ettiği haberler çerçevesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Ocak ayında kamu görevlileri ve emeklilerine yapılması planlanan sosyal refah payı uygulamasını olumlu buluyor ve bekliyoruz. Ancak, ekonomik gelişmelere bakıldığında yapılacak bu düzenlemenin sadece refah payı ile sınırlı kalmaması, kamu çalışanları ve emeklilerimizin ekonomik kayıplarını telafi edecek seyyanen ek zam talebimizin de derhal hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Toplu sözleşmede alınamayan ek zam ve refah payı konusunda müzakerelere başlamasını talep ediyoruz. Çok değerli kamu çalışanları imzalandığı an itibarı ile ekonomik anlamda bir geçerliliği olmayan toplu sözleşme, yok hükmündedir. Memur ve emeklilerimizin beklentilerini karşılayacak, yaralarını saracak yeni bir toplu sözleşme kaçınılmaz olmuştur.

Verin yetkiyi, görün etkiyi!”

Çankırı - 23:30 A A
BENZER HABERLER