21° Açık
  • EURO
  • DOLAR

DANIŞTAYIN KARARINI ERDOĞAN ONAYLADI…
VE AYASOFYA ARTIK CAMİ…

Önceki yıllarda da defalarca gündeme gelen Ayasofya’nın Camiye dönüştürülmesi konusu her seferinde çeşitli gerekçelerle rafa kaldırılmıştı. Ancak başta Rusya ve ABD olmak üzerebirçok Avrupa ülkesinin “Camiye dönüştüremezsiniz” baskısına rağmen, halktan gelen yoğun “Camiye dönüştürülsün” talebi bu sefer ağır bastı ve bugün Danıştay 10. Dairesi’nin aldığı kararla Ayasofya’nın Camiye dönüştürülmesi kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla […]
Genel - 10 Temmuz 2020 21:27 A A

Önceki yıllarda da defalarca gündeme gelen Ayasofya’nın Camiye dönüştürülmesi konusu her seferinde çeşitli gerekçelerle rafa kaldırılmıştı. Ancak başta Rusya ve ABD olmak üzerebirçok Avrupa ülkesinin “Camiye dönüştüremezsiniz” baskısına rağmen, halktan gelen yoğun “Camiye dönüştürülsün” talebi bu sefer ağır bastı ve bugün Danıştay 10. Dairesi’nin aldığı kararla Ayasofya’nın Camiye dönüştürülmesi kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla kesinleşti. Karar TBMM’de ayakta alkışlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı “Ayasofya Camii hayırlı olsun” diyerek halka duyurdu.

Erdoğan yaptığı açıklamada “Müze statüsünden çıkmasıyla birlikte Ayasofya Camii’ne ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi de Ayasofya’nın kapıları yerli, yabancı, müslim ve gayrimüslimlere açık olacak. 24 Temmuz 2020 Cuma günü cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz. İnşallah 24’ünde hep beraber Cuma namazını kılar, Ayasofya’yı ibadete açarız” dedi.

Ayasofya’nın Tarihçesi

5.Yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu döneminde İmparator Konstantios tarafından İstanbul’da yapılmış en büyük kilise olan Ayasofya, Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılıyordu.

900 yılı aşkın bir süre boyunca kilise olarak kullanılan Ayasofya, 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle Cami’ye çevrilmiştir. Fatih Sultan Mehmet, 1 Haziran 1453’te ilk Cuma namazını kılmasının ardından Ayasofya’nın Cami olarak hizmet vereceğini duyurdu.

1481’de inşa edilen ilk minaresinin 1509’daki İstanbul depreminde yıkılmasının ardından yerine tuğladan bir minare yapıldı. Sultan İkinci Selim zamanında yapılan iki minarenin ardından Mimar Sinan’ın yaptığı yenileme çalışmalarında dördüncü minaresi de yapıldı. Bu nedenle dört minaresi de birbirinden farklıdır.

Cumhuriyet Dönemi’nde de bir süre Cami olarak kullanılmaya devam eden Ayasofya, 1931’de kapatılmasının ardından 24 Kasım 1934’te Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüştü.

Genel - 21:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.