20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BENZİN VE MOTORİNDE İNDİRİM MÜJDESİ VERDİ

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının ciddi oranda düşüşünün ardından ülkemizde de benzin ve motorin fiyatlarında indirime gidiliyor. İndirim müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında “Bu geceden itibaren benzinde 60 kuruş, motorinde 55 kuruş indirimi uygulamaya alacağız” dedi. Ancak konu hakkında yapılan karşıt açıklamalar da benzin litre fiyatının […]
Çankırı - 10 Mart 2020 22:26 A A

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının ciddi oranda düşüşünün ardından ülkemizde de benzin ve motorin fiyatlarında indirime gidiliyor. İndirim müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında “Bu geceden itibaren benzinde 60 kuruş, motorinde 55 kuruş indirimi uygulamaya alacağız” dedi. Ancak konu hakkında yapılan karşıt açıklamalar da benzin litre fiyatının 6 Lira’nın altına inmesi gerektiği yönünde. Zira petrolün varil fiyatı 116 dolar iken Türkiye’de benzinin litre fiyatı 4.73 Lira olduğu, şu anda petrolün varil fiyatının 32 dolar olduğu dolayısıyla ülkemizde benzin ve motorin fiyatlarının buna göre ayarlanması gerektiği söyleniyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının gerçekleştirdiği toplantının, üye ülkelerin üretim kesintisini sürdürme konusunda anlaşamamasının ardından başladı. Toplantı sonrası petrol fiyatlarında yüzde 30’luk değer kaybı yaşandı. İttifakın bozulması, Suudi Arabistan ve Rusya arasında 2016’dan bu yana petrol fiyatlarını destekleme amaçlı işbirliğini sona erdirdi. Geçen hafta 45 dolar civarında olan petrolün varil fiyatı 9 Mart Pazartesi gününe 31,57 dolar seviyesinden başladı. 2020 yılına 66 dolardan başlayan petrol, 1991 yılından bu yana en sert günlük düşüşünü yaşayarak 31 dolara kadar geriledi.

Çankırı - 22:26 A A
BENZER HABERLER