29° Açık
  • EURO
  • DOLAR

CUMA GÜNÜ VE KANDİL GECESİ CAMİLER KAPALI OLACAK

Yurt genelinde Koronavirüse karşı alınan tedbirlere Diyanet İşleri Başkanlığı da katıldı. Bugün alınan karara göre Cuma günü ve Mirac Kandili’nde camilerimiz ve mescidlerimiz kapalı olacak. Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş imzasıyla 81 ilin müftülüklerine gönderilen genelgede “İnsanın can güvenliğini sağlamak İslam’ın ana gayelerinden biridir. Nitekim, Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir şeklindeki genel kural, […]
Genel - 19 Mart 2020 18:06 A A

Yurt genelinde Koronavirüse karşı alınan tedbirlere Diyanet İşleri Başkanlığı da katıldı. Bugün alınan karara göre Cuma günü ve Mirac Kandili’nde camilerimiz ve mescidlerimiz kapalı olacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş imzasıyla 81 ilin müftülüklerine gönderilen genelgede “İnsanın can güvenliğini sağlamak İslam’ın ana gayelerinden biridir. Nitekim, Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir şeklindeki genel kural, İslam hukukunun temel ilkelerindendir. Devletimizin yeni tip korona virüsle mücadele amacıyla almış olduğu tedbirler kapsamında Başkanlığımız tarafından din hizmetlerinin icrası ile ilgili ilgi (a) ve (b) yazılar ile bir dizi tedbir alındığı bilinmektedir. Vatandaşlarımızın sağlığını korumayı, bilhassa yaşlılarımızın can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanması insani ve vicdani bir sorumluluktur. Cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz (kamu kurum ve kuruluşları, Kur’an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere) kapalı tutulacak ve cuma namazı için sala okunmayacaktır ” deniliyor.

Genel - 18:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.