13° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

COVİD AŞILARIMIZ GELDİ
İLK AŞILAR SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAPILDI

Geliyordu gelecekti derken nihayet Covid 19 aşılarımız ilimize geldi ve Devlet Hastanemizde öncelikli olarak sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ardından ilimizde de ilk aşı uygulaması Çankırı Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde görevli hemşire Hatice Şahin ve Acil Servis’te görevli hemşire Dudu Karacameydan’a yapıldı. Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü’nün […]
Çankırı - 14 Ocak 2021 21:43 A A

Geliyordu gelecekti derken nihayet Covid 19 aşılarımız ilimize geldi ve Devlet Hastanemizde öncelikli olarak sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ardından ilimizde de ilk aşı uygulaması Çankırı Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde görevli hemşire Hatice Şahin ve Acil Servis’te görevli hemşire Dudu Karacameydan’a yapıldı.

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü’nün konu hakkında yaptığı açıklamada “Bakanlığımız tarafından öncelikli grup olarak belirlenen sağlık personeli aşılaması İl Merkezi ve İlçelerimizde devam etmektedir.” denildi. Bakanlık açıklamasında ise 3 aşamalı olarak yapılması planlanan Covid 19 aşılarının, her aşamasında vatandaşları öncelik sırasına göre farklı gruplara ayırarak yapılacağı belirtildi.

Buna göre 1. aşamada:

  1. Sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) tüm (kamu, serbest) eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil).
  2. Yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar.
  3. Sırasıyla 85 yaş ve üzeri, 80-84 yaş arası, 75-79 yaş arası, 70-74 yaş arası, 65-69 yaş arası bireyler.

2. aşamada:

  1. Sırasıyla Milli Savunma Bakanlığı personeli, İçişleri Bakanlığı personeli, kritik görevlerdeki kişiler, Zabıta ve Özel Güvenlik personeli, Adalet Bakanlığı personeli,  Cezaevleri personelleri, Eğitim Sektörü personeli (öğretmenler ve öğretim üyeleri), Gıda Sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri v.b.), Taşımacılık sektöründe çalışanlar (SGK kayıtlarına göre).
  2. Sırasıyla 60-64 yaş arası, 55-59 yaş arası, 50-54 yaş arası bireyler.

Ve 3. aşamada:

  1. Kronik hastalığı olan, sırasıyla 40-49 yaş arası, 30-39 yaş arası, 18-29 yaş arası bireyler.
  2. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan sırasıyla 40-49 yaş arası, 30-39 yaş arası, 18-29 yaş arası sağlıklı bireyler.

Tüm halkımıza geçmiş olsun diyor sağlıklı günler diliyoruz.

Çankırı - 21:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.