reklam
reklam
DOLAR32,1920% 0.01
EURO34,9349% 0.12
STERLIN41,0825% 0.09
FRANG35,1997% 0.16
ALTIN2.411,49% -2,04
BITCOIN67.408,22-3.647
reklam

COVİD 19 VE DİĞER ENFEKSİYONLARA SAVAŞ AÇIN

Yayınlanma Tarihi : Google News
COVİD 19 VE DİĞER ENFEKSİYONLARA SAVAŞ AÇIN
reklam

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını her geçen gün can almaya devam ediyor. Henüz ne bir aşısı ne de bir ilacı bulunamayan salgına karşı tek yapmamız gereken şey vücut bağışıklığımızı yüksek tutmak. Özel Karatekin Hastanesi’nde görevli Dyt. Berna Beyza Baş, bağışıklık sistemimizin önemine dikkat çekerek bizlere bu konuda çok faydalı bilgiler verdi.

“Covid19 vaka sayıları her geçen gün artmakta, bu sebeple özellikle test sonucu pozitif çıkan kişilerin beslenme düzeninde dikkat etmesi gereken kurallar her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Covid19’un bağışıklık sisteminin gücü ile yakından ilgili olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bağışıklığı ayakta tutmak için ise en sağlıklı yol beslenme düzeninden geçmektedir. Özellikle son dönemde bu konunun önemi Sağlık Bakanlığımız tarafından da altı çizilerek desteklenmektedir.

      Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan vitaminlerimize değinecek olursak ;

“A ve C vitamini içeren; antioksidan yönünden zengin havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz, biber gibi sebzelerin yanı sıra kış meyveleri olan portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri tüketmek de bu dönem için oldukça önemlidir.

E vitamini içeren; mevsimine uygun, 3 porsiyon sebze, 15-20(30 gr) adet fındık, badem veya 5-6(30 gr) adet ceviz günlük olarak tüketilmelidir. Haftada 2-3 defa ise kuru baklagil(mercimek, kuru fasulye, nohut) tüketilmelidir.

D vitamini; yağlı balıklar, yumurta, karaciğer, yulaf gibi gıdalar tüketilmelidir. D vitamini omega 3, kalsiyum, fosfor, selenyum, iyot mineralleri ve E vitamini içermektedir. Ayrıca tam sezonuna girdiğimiz şu dönemde haftada 2-3 defa balık tüketilmesi önemlidir.

Bunları söylerken, tabi ki tek besin çeşidi odaklı kalmayıp, tüm besin öğelerini içeren diyetler tercih etmeliyiz. Mümkün olduğunca doğal içerikler tüketmeliyiz.

Su, hayatımızın her döneminde olduğu gibi bu dönemde de bizim için oldukça önemlidir. Günde en az 2,5 lt. su kesinlikle tüketilmelidir. Hastalıklarla savaşan bedenlerimizin toksinleri atması oldukça önemlidir.

      Probiyotik ve prebiyotiğin de bağışıklığımızda yeri büyüktür.

      Probiyotikler, belirli gıdalarda veya takviyede bulunan canlı bakterilerdir. Sağlığınıza çok sayıda fayda sağlamaktadırlar. Tarhana, kefir, yoğurt, ayran, şalgam, turşu gibi besinler probiyotik içeren besinlerdir.

      Prebiyotikler ise insanların sindiremediği karbonhidrat türlerinden (çoğunlukla lif) oluşur. Bağırsağımızdaki faydalı bakteriler bu lif ile beslenmektedir. Sebzeler, soğan, sarımsak, yer elması, bamya, kereviz, fasulye, üzüm gibi besinler de prebiyotik içermektedir.

Bu dönemde yapılacak en büyük hatalar ise karbonhidrat kaynaklarını sıklıkla tüketmektir. Örneğin, şeker, şerbet içeren gıdalar, ağır yemekler, paketli gıdalar, fast food, fazla ekmek tüketimi ve alkol–sigara kullanımından kaçınmalıyız.

Sağlıklı beslenmeye ek olarak, ev içerisindeki hareketlerimizi arttırmalıyız, yeterli uykuyu almak ve stresi azaltmakta bağışıklığımız için oldukça önemli etmenlerdendir. Bu zorlu dönemi bir an önce atlatmayı umut ederek, herkese sağlıklı günler diliyorum.”

 

reklam

YORUM YAP