-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇOCUK GELİŞİMİ UZMANI BÜŞRA ÇOBAN GENÇLERİ TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINA KARŞI UYARDI

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Büşra Çoban, Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Kariyer Günleri’nin konuğu oldu. Lise içindeki gösteri salonunda düzenlenen etkinlikte Çoban öğrencilere sorular sordu, sohbet etti. Teknoloji bağımlılığının çağımızın önemli sorunlarından biri olduğunu belirten Çocuk Gelişimi Uzmanı Büşra Çoban, “Çağımız teknoloji çağı. Tabi ki teknolojinin tüm imkanlarından faydalanacağız. […]
Genel - 1 Haziran 2022 13:54 A A

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Büşra Çoban, Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Kariyer Günleri’nin konuğu oldu. Lise içindeki gösteri salonunda düzenlenen etkinlikte Çoban öğrencilere sorular sordu, sohbet etti.

Teknoloji bağımlılığının çağımızın önemli sorunlarından biri olduğunu belirten Çocuk Gelişimi Uzmanı Büşra Çoban, “Çağımız teknoloji çağı. Tabi ki teknolojinin tüm imkanlarından faydalanacağız. Ancak teknoloji, doğru kullanılmadığında beraberinde birtakım sorunlar oluşturuyor. Sadece gençlerimizde değil, tüm yaş gruplarında farkındalık oluşturmalıyız. Teknolojik cihazların uzun saatler kullanılması; anksiyate, depresyon, agresif tutum sergileme, kas-iskelet problemleri ve uyku sorunlarını beraberinde getiriyor. Bu durumlar sizin ders çalışmanızı etkilediği gibi ileride de kariyerinizi etkileyecektir.” diye konuştu.

Çocukların teknoloji kullanımı ile ilgili istatistiksel veriler paylaşan Çoban

buykamagrausa.com

, “Araştırmalara göre günde iki saatten fazla telefon ve tablet kullanan çocuklarda ve gençlerde, dil ve muhakeme becerilerinin düşük olduğunu görüyoruz. Yine günde yedi saatten fazla ekran başında kalan çocukların ve gençlerin beyin zarlarındaki incelme farkının diğerlerine göre daha fazla olduğu tespit ediliyor. Bu durum çocuklarda ve gençlerde ilerleyen yıllarda psikolojik problemlere yatkınlığı artırıyor. Ayrıca bu bağımlılıklar bilişsel olarak düşük performans sergilemeye yol açıyor.” dedi.

Aşırı teknoloji kullanımının yavaş yavaş azaltılması gerektiğini vurgulayan Çoban, gençlere boş vakitlerinde bilgisayar oyunu yerine yabancı dil öğrenme ve enstrüman çalma gibi etkinlikler tavsiye etti. Karşılıklı soru cevap şeklinde tamamlanan etkinlik toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Genel - 13:54 A A
BENZER HABERLER