reklam
reklam
DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125
reklam

ÇİVİTCİOĞLU VE ÇELİK 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Ak Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ve İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik, 2020 yılının son basın toplantısında yıl boyunca yaptıkları çalışmaları anlattılar. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çelik 2020 yılında Çankırı’da yaptıkları ve 2021 yılı için yapmayı planladıkları çalışmaları anlattı. Çelik, Çankırı için 2020 yılı yatırım programında 725 proje işin mevcut olduğunu, bu projelerin 78’inin tarım, 298’inin ulaştırma, 51’inin eğitim, 14’ünün sağlık, 66’sının enerji, 3’ünün turizm, 3’ünün konut, 212’sinin de kamu hizmetleri konusunda olduğunu, bu projelerin bir kısmının bitirilmiş olup bir kısmının ise devam etmekte olduğunu ve bu proje yatırımları toplamının 4 milyar 600 milyon TL olduğunu açıkladı. Çelik ayrıca bu projeler için şu ana kadar 1 milyar 867 milyon TL ödeme yapıldığını ve bu miktarın 315 milyon TL’sinin 2020 yılında yapıldığını da açıklamalarına ekledi. Çelik’in açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularına geçildi.

İlk soru Ak Parti yeni İl Başkanlığı için neden başka bir yer değil de Milletvekili Salim Çivitcioğlu’nun kayınpederine ait eski bir yerin alındığı oldu. Soruyu Abdulkadir Çelik yanıtladı. Çelik, “18 yıldır hizmet verdiğimiz şimdiki binamızın küçük ve yetersiz olduğu için daha büyük bir yer arayışı başlatmıştık.” diye başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Müstakil bir bina aradık bulamadık, biz yapalım dedik ama şehir merkezine yakın uygun arsa bulamadık. Şu anki bulunduğumuz binamız çok küçüktü ama şehir merkezi olduğu için bu seneye kadar idare ettik. Yönetim kurulu sayılarımız 40’a çıkıyor, pandemi süreci nedeniyle daha geniş bir alanda toplantı yapmamız lazım, bunun için sürekli olarak şehir merkezinde ya da yakınında bir yer arayışı içine girdik. Aramalarımız sonunda mülkiyeti SİM Otel’e ait olan bu binayı bulduk, burası daha önce TÜGVA’nın kullanımındaydı.

      Biz buraya müşteri olana kadar sayın vekilimiz Salim Çivitcioğlu’nun kayınpederine ait olduğunu bilmiyorduk. Kendisi geldi ve bize dedi ki “Siz burayı almaya kalktınız ama Çankırı’da bir dedikodu furyası var fesat odakları bu konuyu gündeme getirirler, bizi sıkıntıya düşürürsünüz, bu konuya hiç başlamayın. Konu Genel Merkez’e aksettiğinde “Parasını veren biziz, yerin kimin olduğunun bir önemi yok, kimsenin de söz söylemeye hakkı yok.” denildi.

Buranın Çankırı’nın merkezinde olduğu ve her yerden ulaşımın kolay olduğun, 8 daire üzerine 800 m2 kapalı alanı ve 500 m2 terası olan bir yer olduğu da gözönüne alındığında çok cazip bir yer olduğu daha net ortaya çıkıyor. MYK toplantımızda Genel Başkan Yardımcımız Vedat Demiröz’ün teklifi ve Grup Başkan Vekilimiz Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun destekleriyle konu sayın Cumhurbaşkanımıza iletiliyor ve sayın Cumhurbaşkanımız ” Bu da Covid bereketi Çankırı’mıza hayırlı olsun.” diyerek onaylamıştır. Biz burada gizli kapaklı bir iş yapmıyoruz tam tersine hep birlikte ve herkese açık olarak hareket ediyoruz.”

Aynı soru Milletvekili Salim Çivitcioğlu’na sorulduğunda Çivitcioğlu; “Sayın İl Başkanımız söylemesi gerekenleri söyledi” diyerek farklı açıklama yapmadı. Yeni il başkanlığının faaliyete geçme tarihi konusunda da Abdulkadir Çelik, “İnşaat ve tadilat çalışmalarının devam ettiğini, Ocak ayı içinde hizmete girmesinin planlandığını” söyledi. Çelik, yeni il başkanlığı binasının (tadilatı hariç) 1.4 milyon liraya alındığını, bu miktarın 500 bin lirasının ödendiğini kalanını da zaman içerisinde ödeneceğini söyledi.

Çankırı Devlet Hastanesi hakkında sorulan bir soruya da Salim Çivitcioğlu şu şekilde cevap verdi:

“Hastane yeri konusunda en son Ankara yolu üzerindeki noktadan bahsetmiştik. Ordaki zemin çalışmalarında çıkan problem ve Covid-19 dolayısıyla yoğunluğu o tarafa vermemiz neticesinde süreç biraz sarktı. Buradan çıkan sonuç zeminin hastane için uygun olmadığı yönündeydi. 2 hafta önce Sağlık Bakanlığı’mızdan gelen teknik ekiple birlikte Kırkevler’deki Özel İdare’nin olduğu nokta değerlendirildi, Yapraklı yolundaki Cezaevi ile Çevreyolu arasındaki yer değerlendirildi, Jandarma Komutanlığı’nın olduğu nokta değerlendirildi, Belediye Asfalt Plenti şantiyesinin olduğu alan değerlendirildi, bir de Fidanlık’tan İçyenice yoluna döndüğümüzde yolun sağ tarafında kalan 65-70 dönümü Milli Emlak’a, 220-230 dönümü de Özel İdare’ye ait alan içerisinde bir çalışma yapılıyor. Şu anda zemin etüdü yapılıyor, raporlar hazırlanıyor ve işi inşallah en kısa sürede neticelendireceğiz. Şunu herkes bilsin ki Çankırı’ya en yakın zamanda 400 yataklı bir Devlet Hastanesi yapılacak.”

Deva Partisi il kongresinde konuşan Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve eski milletvekili İdris Şahin’in “Acziyet ve perişanlık içerisindeler, siyasi nezaket ve onurdan yoksunlar. Millet iradesi parlamentoda askıya alınmıştır”, İl Başkanı Mustafa Avşar’ın ise “Hayal ticareti ve umut tüccarlığı yapıyorlar, 15 yıldır iktidardalar ama Çankırı’ya bir hizmet getiremediler” söylemlerine cevap verilmediği bunun sonucunda da Salim Çivitcioğlu’nun DEVA partisine geçeceği dedikoduları hakkında sorulan soruya Çivitcioğlu’nun cevabı çok sert oldu. “Bu arkadaşların dünü de, geçmişte nerelerde yer aldıkları da belli” diyerek sözlerine başlayan Çivitcioğlu zehir zemberek açıklamalarına şöyle devam etti:

“Biz hayalci olsak burada bu kadar lafı konuşamazdık. Biz çalışıyoruz, onlar konuşacak biz çalışacağız, hurdacı bağırır kuyumcu çalışır. Ali Babacan Ak Parti hükümetlerinde Başbakan Yardımcılığı yapmış, Bakanlık yapmış, belli noktalarda yetki verilmiş bir insan. Apo’nun heykelini dikeceğiz, Kobani olaylarında topluma sokağa dökülmeleri yönünde bir çağrı yapan, şehitlerimizin ve gazilerimizin olmasına sebebiyet veren terör örgütüne destek olan Selahattin Demirtaş’ın AİHM kararının uygulanması gerektiğini söyleyen, sayın Cumhurbaşkanı’mızın “One minute” dediğinde “İşte şimdi yandık” diyen, Ayasofya açıldığı zaman düşünceleri sorulduğunda “Umarım sonuçlarını hesap ederek bu sonuca ulaşmışlardır, açılmasına taraftar değilim, kararın tekrar gözden geçirilerek eski haline döndürülmesinden yanayım.” diyen bir vatandaş Ali Babacan. Bu açıklamaların Rumları Yunanlıları kıskandırıyor, Ali Babacan sen Rum musun Yunan mısın?

Dere yatağı ıslahı projesi hakkında sorulan bir soruya yine Salim Çivitcioğlu şu şekilde cevap verdi:

“2019 yerel seçimlerinde Çankırı halkı Milliyetçi Hareket Partisi’nin adayı İsmail Hakkı Esen’in görevde olmasını ve Çankırı’yı da yerel yönetimlerle ilgili onun yönetmesini istiyoruz dedi. Biz de bu karara saygı gösterdik ve o günden itibaren biz Başkanımızın yanında Cumhur İttifakı olarak bir bütün halinde çalışıyoruz. O gün itibarı ile süreç başladığında çayın kenarındaki Eski Orduevi olarak bilinen yerin Millet Kıraathanesi’ne dönüştürülme projesinde de, Devlet Demir Yolları parkı projesinde de, oto galericiler sitesi projesinde de, yeni İtfaiye alanının yanındaki 52 dönümlük alanın tahsisinde de, Ankara yolu üzerinde Çankırı Belediyespor tesisinin yanındaki 9 dönümlük alanın tahsisinde de, Büyük Cami etrafına bir külliye yapılması beyanımızın gerçekleştirilmesinde de hep Hakkı Esen başkanımızın yanında olduk. Birlikte gittiğimiz Çevre Bakanlığı ziyaretimizde sayın Bakanımız, dere yatağı projesi için 2 milyon lira para ve 1 ekskavatör ve 1 çöp süpürme makinası bizim girişimlerimiz sonucunda belediyemize verdi.”

Çankırı MKE Silah Fabrikası hakkındaki “Bazı tezgahların Kırıkkale MKE Fabrikası’na taşınacağı, Çankırı’daki fabrikanın zamanla küçültülüp Kırıkkale’ye bağlanacağı” yönündeki haberler konusunda sorulan soruya da “Dün buraya MKE Teknik Genel Müdür Yardımcısı Arel bey geldi, onunla beraber fabrikayı dolaştık, MKE’nin Türkiye genelinde 11 fabrikası var ve bu 11 fabrikanın içinde ciro yönünden birinci Çankırı MKE Silah Fabrikası. MKE’nin 2020 cirosu 3 milyar lira, bunun 550 milyon lirası Çankırı MKE Silah Fabrikası’na ait. Bunu gören insanlar altın yumurtlayan tavuğu keserler mi, Kırıkkale’de böyle bir alan var mı, böyle bir durum söz konusu değil arkadaşlar, bunların hepsi Ak Parti’ye zarar verebilme adına uydurulan kirli haberlerdir. Bunlar CHP ve Millet İttifakı zihniyetinin “Çamur at izi kalsın” yalan beyanlarıyla hayatlarını ikame etme standardının kendini bilmez üç beş densizin uygulamaya sokma çabasıdır, bunların hepsi beyhudedir. Tam tersine sayın Genel Müdürümüzle görüştüğümde 2021 projelerinde daha fazla istihdam, daha fazla yatırım ve daha fazla üretim projeleri olduğunu söyledi. Gelin bu dedikodularla bu kardeşlerimizin Çankırı’ya bakış açılarını değiştirip küstürmeyelim, hem fabrikada çalışanlarımızın morallerini motivasyonlarını arttıralım hem de Ankara’da MKE kurumunun Çankırı’ya karşı olan bakışını daha da güzelleştirelim, projelerinin artmasını sağlayacak bir zemin hazırlayalım diyorum.” şeklinde cevap verdi.

Koronavirüs aşısı olacak mısınız sorusuna “Sıramız geldiğinde aşımızı mutlaka olacağız” diye cevap veren Çivitcioğlu, Çankırı ile ilgili en önemli hayalinin “Tuz Mağarası’nın turizme kazandırılması” olduğunu söyledi.

Çevreyolu konusunda sorulan soruya ise İl Başkanı Abdulkadir Çelik cevap verdi. Çelik, “Çevreyolu’nun bir kısmının yılsonuna kadar bitirileceğini söylemiştik ancak bu kısımdaki zeminde yaşanan çökmeler sonucunda buralarda zemin güçlendirme çalışmaları kapsamında dolgu ve fore kazık çalışmaları projeyi geciktirdi” diye başladığı açıklamalarına şöyle devam etti:

“Çok büyük bir proje,  aceleye getirilerek bir beton döküp kapatmakla olmuyor. Zeminle ilgili sıkıntılar oluyor ve bunu çözmek oldukça uzun sürüyor, bu sorunları da karayolları ile birlikte sağlam zemin şartları oluşturularak çözüyoruz. Yine Cezaevi’nin önündeki yolda da zemin sağlamlaştırılması için Gümerdeğin’den taş geliyor. Tamamen zeminden kaynaklı sıkıntılar yüzünden yaşadığımız bu gecikmenin farkındayız ama Çevreyolumuzu en kısa zamanda tamamlayıp halkımızın hizmetine sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Şabanözü-Çubuk yolu ile ilgili olarak sayın Grup Başkan Vekilimizle ve sayın Vekilimizle yaptığımız çalışmalar neticesinde Karayolları Genel Müdürlüğü’müze yaptığımız ziyaretlerde bu yolun da 2021 yılı başlarında başlanacağı sözünü aldık.”

Uzun zamandır gündemde olan eski Valilik binasının ve çevresindeki yapıların yıkılıp yerine “Kent Meydanı” yapılması projesi hakkındaki soruyu cevaplayan Salim Çivitcioğlu, “Müze güçlendirme çalışmaları dahilinde arka tarafına 58 adet fore kazık çakıldı, oradaki çalışmalar bizim aldığımız yatırımla bitirildi ve on onbeş gün içinde teslim edilecek. Bunun ardından da eski Hükümet Konağı’nın yıkılarak yerine  altta 2 katlı otopark üstüne ise müzenin yanındaki objelerin fanuslar içinde sergilenebileceği bir Kültür Park yapmayı, ayrıca Kültür Müdürlüğümüzün olduğu bina da ekonomik ömrünü tamamlamış bir bina olduğundan, biz bunu da yıkıp meydan şeklinde halkımıza kazandırmayı düşünüyoruz.” şeklinde cevap verdi.

İlimizdeki Kamu Kurumları’nın Müdürlüklerinin bir kısmının vekaleten yürütüldüğü konusundaki soruya da Abdulkadir Çelik cevap verdi. Çelik, “Bu süreçte yetkili mercii biz değiliz, ilgili Bakanlıklar ve Kurumlar bu konuda karar vereceklerdir, bu konuda sayın Valimiz size bilgi verir.” diye konuştu.

Basın toplantısı iyi dilekler ve temennilerle sona erdi.

reklam

YORUM YAP