reklam
reklam
DOLAR 31,0084 % 0.3
EURO 33,5544 % 0.28
STERLIN 39,1336 % 0.22
FRANG 35,2086 % 0.36
ALTIN 2.016,14 % 0,20
BITCOIN 1.605.601 0.118
reklam

CHP İL BAŞKANI İLHAN TEKİN: “ESNAFIMIZ ÇARESİZ VE YALNIZ DEĞİLDİR”

Yayınlanma Tarihi : Google News
CHP İL BAŞKANI İLHAN TEKİN: “ESNAFIMIZ ÇARESİZ VE YALNIZ DEĞİLDİR”
reklam

      CHP İl Başkanı İlhan Tekin zaten sıkıntıda olan esnaflarımızın pandemi sürecinde işyerlerinin kapılarına kilit vurmaktan intihara kadar giden bunalımlara sürüklenmesini kınayan bir basın açıklaması yaptı. “Esnafımıza faizli kredi değil, vergi, stopaj, sigorta, kira ve sicil affı getirilmelidir” diyen Tekin açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerilerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır.

Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanında her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgahına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir.

TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisiyle 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş bulunmaktadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kâğıt toplayıcı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken bu emekçiler de hükümet tarafından hep görmezden gelinmiştir.

İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderilerek para istenmiştir.

Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurtdışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık kârını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar lira kâğıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon liralık dövizi de satarak onu da kullanmıştır.

Saray hükümetinin 2020 yılı ilk sekiz ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu sekiz aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken, kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir. Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır.

Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği “Esnafımız İçin 17 Talep” başlıklı önerimizi bir kez daha seslendiriyoruz. Bu öneriler:

 1. Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.
 2. Esnafımız için Sicil Affı çıkarılmalıdır.
 3. Esnafımızın kullandığı krediler faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.
 4. Kiralardan stopaj kaldırılmalıdır.
 5. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır, AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır.
 6. Esnafın sosyal güvenlik primleri işyerlerinin kapalı olduğu dönemde hazine tarafından karşılanmalıdır.
 7. Esnafa salgın sürecinde haksız, insafsız cezalar yazılmamalıdır.
 8. Devlet, esnafa olan borçlarını ödemelidir.
 9. Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.
 10. Küçük esnafımızın yanında çalışanların Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.
 11. Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.
 12. Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.
 13. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.
 14. Okul kantinlerinden 1 yıl süreyle kira alınmamalıdır.
 15. Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.
 16. 6 milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye alınmalıdır.
 17. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği bütün kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gereken şeyler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

reklam

YORUM YAP