Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇERKEŞ KURABİYESİ VE ÇERKEŞ SU BÖREĞİ COĞRAFİ İŞARETLE TESCİLLENDİ

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, Çerkeş Kurabiyesi ve Çerkeş Su Böreği için coğrafi işaretlerini aldıklarının müjdesini verdi. Yaklaşık 1 yıllık bir emeğin sonucu olan coğrafi işaret tescil belgelerini Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Pof. Dr. Muhammed Zeki Durak’ın elinden aldıklarını söyleyen Başkan Sopacı, yaşadıkları mutluluğu ve gururu bir basın açıklamasıyla dile getirdi. […]
Çankırı - 10 Ekim 2023 20:01 A A

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, Çerkeş Kurabiyesi ve Çerkeş Su Böreği için coğrafi işaretlerini aldıklarının müjdesini verdi. Yaklaşık 1 yıllık bir emeğin sonucu olan coğrafi işaret tescil belgelerini Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Pof. Dr. Muhammed Zeki Durak’ın elinden aldıklarını söyleyen Başkan Sopacı, yaşadıkları mutluluğu ve gururu bir basın açıklamasıyla dile getirdi.

Başkan Sopacı, açıklamasında şunları söyledi:

“İlçemiz için bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Yöresel lezzetlerimizden olan Çerkeş Kurabiyesi ve Çerkeş Su Böreğimiz için 2022 yılının 11’nci ayında başlattığımız çalışmalarımız sonucunda coğrafi işaretli ürünler olarak ülkemizde korumaları sağlandı ve tesciller yapıldı.

 

Çerkeş Sırma Baklavası, Çerkeş Pırasa Dolması, Çerkeş Badıma Bükmesi ve Çerkeş Lokumu ürünlerimizin de tescili için işlemleri devam ediyor. Bundan sonraki süreçlerde İlçemizin coğrafi işaretli ürünleri için çalışmalarımız devam edecek olup aynı zamanda geçmişten günümüze ve günümüzden de geleceğe uzanacak olan bu önemli değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Çerkeş Belediyesi olarak her iki coğrafi işaretli ürünümüzün tescil belgelerini Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Pof. Dr. Muhammed Zeki Durak’dan teslim aldık. Sayın Başkanımızın yeni görevinin hayırlı olmasını diliyor, başarılar temenni ediyorum.

Ayrıca Sayın Başkanın ilk coğrafi işaretli ürün tescil belgesi töreni olması sebebi ile güzel bir anı olarak anılmasına vesile olan, Çerkeş Kurabiyesi ve Çerkeş Su Böreği’nin başvuru öncesi ve tescile kadar uzanan bu önemli çalışmalarda bizlere destek veren Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’na (KUZKA), ürünlerin reçeteleri kapsamında çalışmalar yapan değerli hanımlarımıza, coğrafi işaret danışmanımız Huriye Özener hanımefendiye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Çankırı - 20:01 A A
BENZER HABERLER