Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

CENGİZ UĞUR MÜJDEYİ VERDİ: “KOSGEB’DEN 75 BİN LİRAYA KADAR FAİZSİZ KREDİ”

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi’nin (KOSGEB), covid-19 salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere destek amaçlı yeni kredi programına başvurular bugün (3 Mayıs 2021) başladı. KOSGEB İl Müdürü Cengiz Uğur, 3 yıl geri ödemesiz olan kredilerin sonraki […]
Ekonomi - 3 Mayıs 2021 22:36 A A

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi’nin (KOSGEB), covid-19 salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere destek amaçlı yeni kredi programına başvurular bugün (3 Mayıs 2021) başladı.

KOSGEB İl Müdürü Cengiz Uğur, 3 yıl geri ödemesiz olan kredilerin sonraki 2 yılda sıfır faiz olarak eşit taksitler halinde ödeneceğini açıkladı. Başvuruların 21 Mayıs’a kadar süreceğini belirten Uğur, ilk kredilerin 15 Haziran’dan itibaren verileceğini de sözlerine ekledi.

Yeni kredi programı hakkında KOSGEB’in yaptığı açıklama şu şekilde:

“Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere KOSGEB tarafından “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında sermaye desteği sağlanacaktır.

Desteğin amacı, öncelikli sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin (MKİ’ler) salgın şartlarına rağmen faaliyetlerini sürdürebilmelerini ve istihdamlarını salgın başlangıcındaki seviyede koruyabilmelerini sağlamaktır.

Destek Programı kapsamında;

Mikro İşletmeler 30 bin TL’ye

Küçük İşletmeler 75 bin TL’ye kadar,

3 yıl geri ödemesiz, faizsiz bu destek programından yararlanacaktır.

2019 yılında asgari gelir hacmine ulaşmış olma kriteri:

Covid-19’dan önce de aktif olduğu kabul edilen MKİ’ler başvuru yapabilecektir.

2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı elde edilmiş olması, aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır.

Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacaktır.

2020 yılında 2019 yılına göre gelir kaybına uğramış olma kriteri:

2020’de 2019’a kıyasla en az %25 oranında gelir kaybına uğrayan işletmeler pandemiden etkilenmiş olarak kabul edilecek ve başvuru yapabilecektir.

Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacaktır.

2020 yılı Ocak ayından Mayıs ayı sonuna, yani ilk normalleşme dönemine kadar geçen zamandaki toplam gelir, 2019’un aynı dönemindeki geliri ile mukayese edilerek her işletmenin gelir kaybı oranı hesaplanacaktır. Gelir kaybı oranının hesaplanmasında, işletmelerin Gelir İdaresi Başkanlığında kayıtlı 2020 ve 2019 yılları ilk 5 aylık KDV beyannameleri dikkate alınacaktı.

  • Başvuru takvimi:
İşlem adımı Tarih aralığı
İşletme başvurusu: 3 – 21 Mayıs 2021 saat 23:59(19 gün)
KOSGEB ilk kontrol süreci: 24 – 31 Mayıs 2021 (6 iş günü)
Varsa bildirilen eksik ve hataların işletme tarafından giderilmesi süreci: 1 – 4 Haziran 2021 saat 23:59 (4 iş günü)
KOSGEB son kontrol süreci: 7 – 10 Haziran 2021 (4 iş günü)
Başvuruların öncelik sırasına göre sıralanması ve bütçe kapsamında desteklenebilecek işletmelerin belirlenmesi: 11 – 16 Haziran 2021 (4 iş günü)
Sonucun bildirilmesi (planlanan): 17 Haziran 2021

Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir. KOSGEB Veri tabanına kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, önce kayıt ve güncelleme işlemini yapmalıdır.

Kısa sürede tamamlanacak değerlendirme ve onay işlemlerinden sonra destek ödemeleri başlatılacaktır. Ödemeler 3 aylık dönemde 3 taksitte yapılacaktır. Her ödeme öncesinde, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu ve istihdamını 2020 Mart ayındaki seviyede muhafaza ediyor olduğu kontrol edilecektir.”

KOSGEB ÇANKIRI İL MÜDÜRLÜĞÜ MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE (MKİ) HIZLI DESTEK PROJESİ LİNK:

MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK KREDİSİ

Ekonomi - 22:36 A A
BENZER HABERLER