reklam
reklam
DOLAR32,1882% 0.16
EURO35,0283% 0.13
STERLIN41,1214% 0.19
FRANG35,3060% 0.37
ALTIN2.426,12% -0,14
BITCOIN68.154,94-0.645
reklam

ÇANKIRI’NIN MEYVE VE SEBZESİ KATMA DEĞER KAZANACAK

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇANKIRI’NIN MEYVE VE SEBZESİ KATMA DEĞER KAZANACAK
reklam

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü Şabanözü Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak olan meyve kurutma tesisi için yatırım sahipleri ile hibe sözleşmesi imzaladı. Yaklaşık 6,5 dönüm arazi üzerinde 518 m2 kapalı alana sahip olacağı açıklanan tesiste Çankırı’da üretilen elma, kiraz ve kavun gibi meyveler ayıklama, yıkama, kesme-dilimleme ve kurutma hatları aracılığıyla katma değer üretilerek Çankırı ekonomisine kazandırılacak. Toplam yatırım tutarı 3,6 Milyon TL olan tesis için TKDK’nın ödeyeceği hibe miktarı ise yatırım tutarının yaklaşık 2,4 milyon TL olması öngörülüyor.

TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü hizmet binasında, 25 Haziran Cuma günü imzalanan sözleşmenin ardından açıklamalarda bulunan TKDK İl Koordinatörü Emre Akbıyık, uygulamakta oldukları IPARD programının bütüncül bir anlayışa sahip olduğunun altını çizerek, tarımsal ürünlerin hem üretimine hem de hammaddesi tarımsal ürünlere dayalı sanayi tesislerinin kurulumuna hibe desteği sağladıklarını belirtti. İlimizde üretilen ürünlerin katma değerini de bu topraklara bırakarak ayrılması gerektiğini belirten Akbıyık; “Çankırı ekonomisinde tarım en önemli sektörlerden biri, tarımsal üretim olarak oldukça önemli bir aktör olmamıza rağmen ürettiğimiz ürünlere katma değer sağlama konusunda gelişmeye ihtiyaç duyduğumuz ortadadır. İlimizde, organize sanayi bölgelerinde ücretsiz yer tahsisi, vergi ve kredi avantajlarının yanı sıra kurum olarak sağladığımız % 65 oranında hibeler Çankırı’yı hammaddesi tarımsal ürünler olan sanayi tesislerinin finansmanı için cazip bir merkez haline getirmektedir.” şeklinde konuştu.

Söz konusu sektörlerde yapılacak yatırımların bir taraftan çiftçilerimizin ürünlerini pazarlama konusunda yaşadıkları sıkıntılara çözüm olurken diğer taraftan istihdamın geliştirilmesine katkı yaptığına değinen Emre Akbıyık, “Yatırım tamamlandığında bu işletmede yaklaşık 15 kişinin çalışacağı değerlendirilmektedir. Dolayısıyla benzer sanayi tesislerinin kurulumunu oldukça önemsiyoruz. Bu anlamda hem işleme ve pazarlama sektörü için hem de zanaatkârlık ve katma değerli ürünler sektörlerinde daha fazla projenin hayat bulması adına tüm yatırımcılarımızı kırsal alanların sürdürebilir kalkınmasına, istihdam fırsatlarının yaratılmasına katkı sağlayacak projeler oluşturmaya davet ediyoruz.” dedi. Akbıyık sözlerinin sonunda imzalanan sözleşme ile yapılacak tesisin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dileğini iletirken, tüm süreç boyunca kurum olarak ellerinden gelen çabayı sarf edeceklerini belirtti.

Hibe almaya hak kazanan proje sahibi firmanın yetkilisi Özlem Taşcı, yaptığı açıklamada projelerinin onaylanmasından dolayı çok mutlu olduklarını ve yatırımı hızlı bir şekilde tamamlamak için sabırsızlandıklarını dile getirdi. IPARD II Programı 9. Başvuru çağrısı kapsamında başvurusu alınan 250 projenin incelemeler sonucunda 205’inin hibe almaya hak kazandığı, bu proje ile sözleşmelerin tamamlandığı bildirildi. TKDK bugüne kadar İlimizde 800’ün üzerinde projeye destek sağladı. IPARD Programları ile Çankırı’da toplam 258 Milyon TL yatırım gerçekleştirildiği, 146 Milyon TL hibe imkanı sağlandığı belirtildi.

reklam

YORUM YAP