reklam
reklam
DOLAR 31,0240 % 0.05
EURO 33,7016 % 0.27
STERLIN 39,2561 % 0.08
FRANG 35,3069 % 0.14
ALTIN 2.021,07 % 0,14
BITCOIN 1.618.345 -0.827
reklam

ÇANKIRI’NIN İLK VE TEK ERİŞİLEBİLİRLİK BELGESİ ÇANKIRI ADLİYESİ’NE VERİLDİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇANKIRI’NIN İLK VE TEK ERİŞİLEBİLİRLİK BELGESİ ÇANKIRI ADLİYESİ’NE VERİLDİ
reklam

Erişilebilirlik; engelli vatandaşlarımızın bağımsız yaşayabilmelerini, yaşamın tüm alanlarına tam, etkin katılımını sağlamak ve engelli olmayan bireylerle eşit koşullarda fiziki çevreye, ulaşıma, bilgi ve iletişim teknolojileri ve sistemlerine dâhil olacak şekilde hem kırsal hem de kentsel alanlarda halka açık diğer tesislere ve hizmetlere, “evrensel tasarım” ilkesiyle erişiminin sağlanmasıdır.

Hayatın akışı içerisinde, kimseye muhtaç olmadan, insan onuruna yakışır bir biçimde yer alması, herkesin hakkı olduğu gibi engelli vatandaşlarımızın da en temel hakkıdır.

Bu hakkın sağlanması sosyal devlet olmanın gereğidir. Devletimiz sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getirerek, çıkardığı düzenlemelerle engelli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık yapmıştır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen programda, engelli vatandaşlarımızın Çankırı Adliyesi içerisinde rahat ulaşımları ve imkanlardan eksiksiz yararlanmaları için yapılabilecek tüm fiziki düzenlemelerin ilgili yönetmeliklere uygun olduğunu gösteren ve Çankırı’da ilk ve tek olma özelliğine sahip “Erişilebilirlik Belgesi” Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar tarafından Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener’e takdim edildi.

Erişilebilirlik Belgesi:

Erişilebilirlik Komisyonu tarafından denetlenen, umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının denetim tarihi itibari ile erişilebilirlik mevzuatına uygunluğu komisyonca belirlenenlere valilik tarafından verilecek belgedir.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.