reklam
reklam
DOLAR32,2226% 0.12
EURO34,9999% 0.4
STERLIN41,1207% 0.55
FRANG35,2776% 0.24
ALTIN2.420,91% 0,46
BITCOIN68.120,000.151
reklam

ÇANKIRI’NIN ÇÖPÜ ELEKTRİĞE DÖNÜŞECEK

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Çankırı merkeze bağlı Yukarı Pelitözü köyünde yeni kurulan tesis, çöpten elektrik üretecek. Yerel Yönetimler Çevre Hizmet Birliği ile Pelitözü Enerji Üretim A.Ş. ortaklığıyla yapılan ve bugün açılışı yapılan tesisten yıllık yaklaşık 11 milyon kilowatt saat elektrik üretilmesi hedefleniyor.

Tesisin açılışına Vali Abdullah Ayaz, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Pelitözü Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Çetin ile ilçe Belediye Başkanları ve Kurum Müdürleri katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Pelitözü Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Çetin tesiste yıllık yaklaşık 11 milyon kilowatt saat elektrik üretimini hedeflediklerini belirterek “Burada hem çöp dağları oluşturmayacağız hem de çöpten elektrik enerjisi üreterek ülkemize maddi kaynak sağlayacağız” dedi.

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise “Enerji, cari açık konusunda Türkiye’nin çok öteden beri gelen en büyük tutarını ortaya koyuyor. Ak Parti son 18 yılda kilovatsaat bakımından yenilenebilir enerjiyi 4 kat büyüttü. Yenilenebilir enerji konusunda hem Çankırı’da hem de Türkiye’nin birçok ilinde ve ilçesinde çok önemli yatırımlarımız var.”  şeklinde konuştu.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz “Bizim genelde çöpleri değerlendirme yöntemimiz vahşi depolama usulü” diye başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Bundan sonra ilimizde vahşi depolama yönteminden vazgeçilecek. Bu tesis, çöpün ekonomiye kazandırılmasıyla hem belediyelerimizin hem milletimizin hem de memleketimizin fayda göreceği yüz ağartıcı bir tesis olacak. Tesisin bu günlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Çankırı merkez ve 11 ilçesiyle bağlı köylerin çöplerini değerlendirerek elektrik enerjisine dönüştürecek olan tesisin açılışı gerçekleştirildi.

reklam

YORUM YAP