14° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

ÇANKIRIMIZIN İLK CEMEVİ DUALARLA AÇILDI

Avrupa Alevi Düşünce Kültür ve Cemevi Derneği Çankırı Şubesi öncülüğünde, Çankırı’da ilk Cemevi açıldı. Dernek Başkanı Aynur Aslan, İnanç Kurulu Başkanı Ali Yeşildağ ve Dernek Yönetimi’nce düzenlenen açılış programı, 27 Nisan Perşembe saat 19:00’da başlayıp 24:00’da sona erdi. Açılışa siyasi parti yetkilileri, Çankırı Milletvekili adayları ile STK temsilcileri ve Çankırı’da yaşayan Alevi canlar katıldı. Cemevi […]
Çankırı - 28 Nisan 2023 21:09 A A

Avrupa Alevi Düşünce Kültür ve Cemevi Derneği Çankırı Şubesi öncülüğünde, Çankırı’da ilk Cemevi açıldı. Dernek Başkanı Aynur Aslan, İnanç Kurulu Başkanı Ali Yeşildağ ve Dernek Yönetimi’nce düzenlenen açılış programı, 27 Nisan Perşembe saat 19:00’da başlayıp 24:00’da sona erdi. Açılışa siyasi parti yetkilileri, Çankırı Milletvekili adayları ile STK temsilcileri ve Çankırı’da yaşayan Alevi canlar katıldı.

Cemevi açılışı dualarla yapıldı. Açılışın ardından katılımcılarla koyu bir sohbet başladı. Programa Kırıkkale Koçubaba köyünden katılan Alevi Dedesi Koçu Dede ile Aşıklar Celilullah Akdemir ve Kenan Acı, katılımcıların Alevilik hakkındaki sorularını içtenlikle cevapladılar, Alevilik hakkında bilinmeyenleri ve çıkarılan hurafelerin gerçekdışı olduklarını ayrıntılarıyla anlattılar.

Açılışı yapılan Cemevi’nin şimdilik eski bir binada olduğunu ancak yeni yapılacak Cemevi için Çankırı Milletvekilleri ve Belediye Başkanı’ndan yer tahsisi inşaat için destek istediklerini belirten Dernek Başkanı Aynur Aslan, bu desteği alacaklarına ve yeni Cemevi’ni en kısa zamanda Çankırımıza kazandıracaklarına Dernek olarak ve Çankırımızda yaşayan Alevi canlar olarak inandıklarını belirtti.

Avrupa Alevi Düşünce Kültür ve Cemevi Derneği Çankırı Şubesi olarak yalnız Çankırı’da değil çevre il ve ilçelerde de çeşitli faaliyetler yürüttüklerini de sözlerine ekleyen Aslan, “Çankırı’nın en büyük Cemevi’ni inşa edeceğiz. Bunun yanında sırasıyla türbelerimizin, hayratlarımızın bakımı ve inşaasını yaptık yapmaya da devam edeceğiz Hak yolunda kabul ola.” ifadelerini kullandı.

Aynur Aslan, Çankırı dışındaki hizmetlerini şu şekilde sıraladı:

1) Kırıkkale Koçubaba Türbesi ve Cemevi’nin bakım ve onarımı,
2) Çorum Sungurlu Aygardağ Kurbacık köyü Nöbetçi Sultan Türbesi bakım onarımı,
3) Yozgat Baymur köyü Türbe bakım onarımı ve 3 Adet Köy Çeşmesi yapıldı,
4) Yozgat Kırık köyü 1 Adet çeşme yapıldı,
5) Yozgat Karalar köyü 1 adet Çeşme Yapıldı,
6) Yozgat Böyüknefes köyü 2 Adet çeşme yapıldı,
7) Yozgat Bahçecik köyü 2 Adet çeşme yapıldı,
8) Çorum Sungurlu köyü 1 Adet Çeşme Yapıldı,

Dernek Başkanı Aynur Aslan, dün akşam açılışı yapılan Cemevi hakkında yaptığı basın açıklamasında ise şu konulara değindi:

BİRLİK CEMİ

Avrupa Alevi Düşünce Kültür ve Cemevi Derneği Çankırı Şubesi olarak bugün düzenlediğimiz cem ile ülkemizde barışın kardeşliğin ve birliğin, bir arada olduğu Türkiye’yi anlatmak istediğimiz cemimize; ilimizde bulunan Milletvekili adaylarımızı, parti il başkanlarımızı, Belediye Başkanımızı, Mülki amirlerimizi davet ettik ve üyelerimiz ile birlikte can cana cemimizi gerçekleştirdik. Çankırı’ya ve Türkiye’ye eşi görülmemiş bir kardeşliği birliği anlatmak istedik.

YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ diyen tüm canların Hızır yoldaşı olsun, Hak yolunda edilen tüm dualar kabul ola, ülkemize nefret tohumları ekenlerin bilmesi gerek ki bu ülke hiçbir ayrışmayacak ve birliğimiz daim olacaktır

HÜ ALLAH Saygılarımızla

KATILAN CANLARIMIZA EN İÇTEN TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ

 • Çankırı Belediye Başkanı Sayın İsmail Hakkı Esen,
 • AK Parti Milletvekili adayları Sayın Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Sayın Salim Çivitcioğlu,
 • MHP Milletvekili adayları Sayın Pelin Yılık ve Sayın İsmail Arslaner
 • Yeniden Refah Partisi Milletvekili adayı Sayın Muhammed Fatih Müjdeci
 • İYİ Parti Milletvekili adayları Sayın Mehmet Ali Karamemiş ve Sayın Oya Yakın,
 • AK Parti İl Başkanı Sayın Abdulkadir Çelik,
 • MHP İl Başkanı Sayın Ahmet Kurt,
 • İYİ Parti İl Başkanı Sayın Aydın Akbaş,
 • CHP İl Başkanı Sayın Galip Ağaoğlu,
 • DP İl Başkanı Sayın Şakir Atıcı,
 • Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Muharrem Ovacıklı,
 • İl İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Latif Şimşek,
 • Çankırı İl STK’ları.

Çankırı - 21:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.