reklam
reklam
DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125
reklam

ÇANKIRI’LI ÇİFTÇİLERE HİBE TOHUM VE SERA İÇİN HİBE ÇEKLERİ TESLİM EDİLDİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇANKIRI’LI ÇİFTÇİLERE HİBE TOHUM VE SERA İÇİN HİBE ÇEKLERİ TESLİM EDİLDİ
reklam

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün koordinasyonuyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Çankırı’lı çiftçilere tohum dağıtılarak, sera için hibe çekleri teslim edildi. Çeşitli program ve etkinliklere katılmak üzere ilimize gelen Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Çankırı’da uygulanan tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi, hayvancılığın geliştirilmesi ve seracılığı geliştirme projeleri kapsamında gerçekleştirilen tohum, suni tohumlama protokolü ve sera-çek dağıtım programına katıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Atölye sahasında gerçekleştirilen programa Vali Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ercan Türktemel, Daire Başkanları Ender Burçak ve Özgür Akif Tel ile Özel Kalem Müdürü Mehmet Mithat Hitit, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, AK Parti İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik, STK temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Vali Abdullah Ayaz ve Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece birer konuşma yaptılar. Konuşmasında pandemi sürecinden en az etkilenen sektörün tarım sektörü olduğunu ifade eden Işıkgece, “Pandemi sürecinde ekimimizi yapabildiğimiz ve sonuçlarını alabildiğimiz bir dönem oldu. Burada en büyük emek çiftçilerimizindir” dedi.

Çiftçilerin her zaman arkasında olacaklarının altını çizen Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece şöyle konuştu:

“Bir yılda 9 milyon ton bitkisel üretim yapılarak Türkiye çapında bir artış oldu. Toplamda 126 milyon tonluk bitkisel üretim artışıyla biz aslında toplamda Türkiye’nin bu zamana kadar yapmış olduğu en yüksek sınıra gelmiş olduk. Bunların tamamında sizlerin emekleriniz, sizin inancınız, sizin bu konudaki duruşunuz var. Bu bizim için çok kıymetli. Ülkemizde toplam tarım hasılatına baktığımızda 333 milyar TL’lik bir tarım hasılatı gerçekleştirdik çiftçilerimizin emekleriyle.”

“Çankırı’mızın tarım alanında çok önemli, ülkemize yeten ürünleri var.” diyen Işıkgece, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çankırı’da, ülkemizde son derece ağırlığı olan çeltik, kavun gibi Türkiye çapında ilk 5’e giren ürünleri var. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bugün burada bu yeni başlayacağımız ve hatta yeniden başlattığımız projelerde hep bölgenin ihtiyacını dikkate alarak karar vermeye çalıştık. İl müdürlerimize sorduk. Bulunduğumuz odalardan, Ankara’dan tüm Türkiye için karar vermek yerine her bölgede, bölgenin ihtiyacına göre terzi işi projelerle yola çıkarsak çok daha başarılı olabileceğimizi düşündük ve sizlerin talepleri, sizlerin ihtiyaçlarını dikkate alıp projelerimizi yürürlüğe koyduk.”

VALİ AYAZ: “BİZİM GÖREVİMİZ ÇİFTÇİLERİMİZİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK”

Dağıtım programında konuşan Vali Abdullah Ayaz ise “Devlet tarafı olarak bizlerin üzerine düşen çiftçilerimizin sahada karşılaştıkları her türlü engeli ortadan kaldırmak, onların yollarında varsa çakıl, diken, taşları açarak daha iyi, etkin, üretim yapmasını, daha iyi kazanç elde etmesini sağlamak” dedi.

Projelerle çiftçilerimizin tarım arazilerinden daha etkin faydalanmasını, daha iyi ürün elde etmesini bunun sonucunda da daha iyi kazanca kavuşmasını hedeflediklerini vurgulayan Vali Ayaz şunları söyledi:

“Bir diğer hedefimiz ise yeni gelen neslin bu üretim zincirine katılması. 1 yıldır yaşadığımız pandemi süreci bize üretim ve tedarik zincirinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Dünya’da bunun sıkıntılarını yaşayan birçok ülke olduğuna şahit olduk. Çok şükür ülkemizde bu tür manzaralar oluşmadı. Bunda Devletimizin yöneticileri ve sahadaki emekçilerimizin çok büyük gayreti var. Önümüzdeki süreçte hedefimiz kırsalın hayatta kalması. Bu da ancak çiftçimizin hak ettiği kazanca ulaşması ve yeni gelen neslin üretim zincirine katılması ile mümkün. İlin Valisi olarak tüm gayretimiz elden geldiğince çiftçilerimize destek olabilmek.”

Yapılan konuşmaların ardından çiftçilere tohum ve sera çek dağıtımı yapıldıktan sonra program sona erdi.

reklam

YORUM YAP